دکتر بهناز بنی هاشمی » بارداری و زایمان » بریچ جنین چیست و چگونه اتفاق می افتد؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بریچ جنین چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

بریچ جنین به حالتی گفته میشود که کودک شما در رحم از سمت پاها به پایین قرار گرفته باشد و معمول است که نوزاد قبل از هفته 35 تا 36 بارداری در وضعیت بریچ قرار بگیرد. اکثر نوزادان قبل از آخرین ماه بارداری به حالت سر به پایین قرار میگیرند.

تشخیص وضعیت بریچ جنین

تشخیص وضعیت بریچ جنین

در طول معاینات بارداری در سه ماهه دوم و سوم، پزشک شما شکم شما را برای بررسی وضعیت کودک شما احساس می کند. هنگامی که آنها شکم شما را در هفته 36 احساس می کنند، ارزیابی می کنند که آیا کودک شما برای آمادگی برای تولد در وضعیت سر به پایین قرار گرفته است یا خیر. اگر آنها مشکوک هستند که کودک شما در وضعیت بریچ قرار دارد، می توانند این موضوع را با سونوگرافی تایید کنند.

انواع وضعیت بریچ چگونه است؟

انواع مختلفی از وضعیت بریچ وجود دارد، از جمله:

 • بریچ کشیده : جایی که پاهای کودک شما مستقیماً جلوی بدن او قرار دارند و پاهایش نزدیک صورتش هستند.
 • بریچ کامل یا خمیده : جایی که کودک شما در حالت نشسته است و پاهایش را روی بدنش ضربدری کرده و پاهایش نزدیک به پایین است.
 • بریچ ساق پا : جایی که یک یا هر دو پای کودک شما زیر پایین آویزان است، بنابراین پا یا پاها در ابتدا قرار دارند.

انواع وضعیت بریچ

عوارض بریچ جنین برای کودک

اگر کودک شما در شروع زایمان در وضعیت بریچ قرار داشته باشد، فرآیند تولد اغلب چالش برانگیزتر است. زایمان طبیعی می تواند برای کودک شما خطرناک تر باشد. پزشک متخصص شما ممکن است به شما توصیه کند که زایمان سزارین کنید، به خصوص اگر کودک شما در وضعیت بریچ پا قرار دارد. اگر کودک شما در وضعیت بریچ به دنیا بیاید، خطر ابتلا به دیسپلازی رشدی لگن (DDH) در آنها بیشتر است، زمانی که لگن کودک شما به طور طبیعی رشد نمی کند. آنها باید بعد از شش هفتگی سونوگرافی از باسن خود انجام دهند تا این مورد بررسی شود.

دلایل قرار گرفتن جنین در وضعیت بریچ

اغلب، مشخص نیست که چرا نوزاد در وضعیت بریچ می ماند. برخی از علل شایع عبارتند از:

 • مایع آمنیوتیک بیش از حد یا خیلی کم در اطراف نوزاد
 • یک بند ناف کوتاه
 • جفت کم ارتفاع
 • بسیاری از بارداری های قبلی، باعث شل شدن عضلات رحم می شود
 • حاملگی چند قلو
 • فیبروئید رحم
 • اندازه یا شکل نامنظم رحم شما

آیا نوزاد بعد از 36 هفته می تواند بچرخد؟

برخی از نوزادان بریچ در ماه آخر بارداری خود را به طور طبیعی می چرخانند. با گذشت زمان احتمال این اتفاق کمتر می شود. اگر کودک شما در هفته 36 در وضعیت بریچ قرار دارد، پزشک ممکن است بعد از 37 هفته یک ECV یا نسخه خارجی سفالیک را به شما پیشنهاد دهد. این روش سعی می کند تا نوزادان بریچ را به حالت سر به پایین تبدیل کند تا برای زایمان طبیعی طبیعی آماده شوند. با این حال، ECV برای همه مناسب نیست، بنابراین مهم است که این گزینه را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید.

ECV نسخه خارجی سفالیک
روش ECV یا نسخه خارجی سفالیک

اگر نوزاد بریچ باشد، چه گزینه هایی برای تولد وجود دارد؟

اگر کودک شما نچرخد، 2 گزینه خواهید داشت:

 • برنامه ریزی برای زایمان سزارین انتخابی

اگر نوزاد شما بریچ است، سزارین انتخابی (برنامه ریزی شده) برای نوزاد شما ایمن تر از زایمان طبیعی در کوتاه مدت است. با این حال، در درازمدت سلامت آنها بدون توجه به نحوه تولد آنها به طور متوسط مشابه خواهد بود.

 • تلاش برای زایمان بریچ واژینال

زایمان طبیعی برای شما بی خطرتر از سزارین انتخابی است. با این حال، حدود 4 نفر از هر 10 نفری که قصد زایمان بریچ واژینال را دارند، در نهایت به سزارین اورژانسی نیاز دارند. اگر این اتفاق برای شما بیفتد، خطر عوارض شما بیشتر خواهد بود.

پزشک زنان و زایمان شما می تواند در مورد گزینه های زایمان با شما صحبت کند. اینکه آیا انجام زایمان طبیعی برای شما بی خطر است یا نه به عوامل زیادی بستگی دارد، مانند اندازه کودک شما، موقعیت دقیق کودک شما، جایی که جفت قرار دارد، ساختار لگن شما و اینکه آیا در این مدت سزارین شده اید یا خیر.

بیشتر بدانید: غربالگری دوران بارداری

خطرات ایمنی زایمان بریچ واژینال چیست؟

اگر کودک شما ابتدا از پایین به دنیا می آید، بزرگترین قسمت او سرش آخرین قسمتی است که بیرون می آید. این احتمال وجود دارد که پس از تولد بدن، سر یا بازوهای آنها به راحتی دنبال نشوند.

خطرات برای کودک شما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فلج ارب (به اعصاب شانه ویا بازوی کودک آسیب می رساند)
 • شکستگی، دررفتگی یا آسیب های دیگر
 • خونریزی در مغز کودک شما
 • گیر کردن سر نوزاد که این یک وضعیت اضطراری است

چه چیزی در زایمان بریچ واژینال نقش دارد؟

مهم است که متخصص زنان و زایمان با مهارت و تجربه در زایمان بریچ واژینال همراه شما باشد تا به شما در تولد نوزادتان کمک کند. ضربان قلب کودک شما باید به طور مداوم با یک کاردیوتوکوگرافی (CTG) کنترل شود. ممکن است بخواهید از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید از یک CTG ضد آب و بدون سیم استفاده کنید تا بتوانید در حالت ایستاده و متحرک بمانید و بنابراین بتوانید از حمام یا دوش برای کنترل درد در حین زایمان استفاده کنید.

زایمان در وضعیت عمودی با یک بریچ توصیه می شود، اما اگر متخصص زنان شما تجربه بیشتری در این زمینه داشته باشد، ممکن است نیاز به زایمان در وضعیت دیگری داشته باشید. متخصص زنان و زایمان شما در نزدیکی شما خواهد بود و در صورت نیاز می تواند به راهنمایی نوزاد شما در بهترین موقعیت برای تولد کمک کند. اگر پیشرفت شما در حین زایمان کند شود، تعدادی از تکنیک ها وجود دارد که می توانند برای کمک به تولد نوزادتان از طریق واژینال استفاده کنند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است نیاز به سزارین اورژانسی باشد.

سوالات متداول

آیا می توانم در هر بیمارستانی زایمان بریچ واژینال داشته باشم؟

خیر. همه بیمارستان ها دارای متخصصین زنان و زایمان نیستند که مهارت و تجربه لازم را برای کمک به زایمان بریچ واژینال داشته باشند. اگر برای شما زایمان بریچ واژینال مهم است و پزشک بیمارستان شما این گزینه را ارائه نمی دهند، می توانید از آنها بخواهید که شما را به خدمات بهداشتی دیگری معرفی کنند.

اگر قصد زایمان در خانه داشته باشم و نوزادم بریچ باشد چه باید کرد؟

اگر قصد زایمان در خانه را دارید، گزینه های مراقبت خود را با ماما خود در میان بگذارید. اگر هنگام زایمان، نوزاد شما بریچ است، زایمان در بیمارستانی با کارکنان مجرب در حمایت از بریچ واژینال و امکانات سزارین اورژانسی، ایمن‌تر است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع