دکتر بهناز بنی هاشمی » بارداری و زایمان » ترشحات واژن در دوران بارداری، علت و انواع آن
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

ترشحات واژن در دوران بارداری، علت و انواع آن

ترشحات واژن در دوران بارداری کمی متفاوت است. افزایش ترشحات واژن، یکی از علائم ناخوشایند در هنگام بارداری است. ترشحات سالم واژن در واقع به جلوگیری از عفونت‌هایی که از واژن شما به سمت نوزاد می‌روند، کمک می‌کند. اگر در حال خواندن این مطلب هستید، احتمالاً با ترشحات واژن غریبه نیستید. معمولاً نازک، شفاف یا سفید است و بوی چندانی ندارد. واژن به طور طبیعی در دوران بلوغ شروع به تولید ترشح می کند. سپس، با افزایش و کاهش سطح هورمون ها در طول زندگی، مقدار و دفعات ترشحات شما نیز کاهش می یابد.

ترشحات طبیعی واژن در دوران بارداری

بیشتربخوانید: خارش پوست در دوران بارداری

ترشحات طبیعی در دوران بارداری چیست؟

قبل از شروع، مطمئن باشید که افزایش ترشحات کرمی و سفید رنگ واژن در دوران بارداری کاملا طبیعی است  .تقریباً هر زن باردار شروع به ترشحات واژن می کند، حتی اگر قبلاً این ترشحات را نداشته باشد. دلیل اینکه واژن شما شروع به ترشح بیشتر در اوایل بارداری می کند این است که بارداری باعث افزایش هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون می شود و مواد شیمیایی که بدن شما برای شروع رشد کودک به آن نیاز دارد. استروژن، در میان چیزهای دیگر، به واژن شما سیگنال می دهد که باید مخاط اضافی تولید کند، زیرا مخاط دهانه رحم (معروف به ترشحات واژن) برای محافظت از کودک شما در دوران بارداری مفید است. با ایجاد یک پلاک مخاطی که رحم را، جایی که کودک شما در حال رشد است، می‌بندد، از بالا رفتن باکتری‌ها به واژن و دهانه رحم جلوگیری می‌کند.

به عنوان یک قاعده کلی، نوع سالم ترشحات طبیعی واژن در دوران بارداری:

 • شفاف یا سفید و شیری است
 • بو نمی دهد
 • باعث خارش نمیشود

ترشحاتی که با معیارهای بالا مطابقت ندارند می توانند نشانه های عفونت قارچی یا واژن باشند. و هر چیزی که صورتی یا خونی باشد می تواند نشانه ای باشد که چیزی اشتباه است. البته، همیشه هر ترشح غیرمعمول یا نگران کننده ای توسط پزشک زنان شما بررسی می شود.

آیا ترشح بیش از حد واژن در بارداری طبیعی است؟

همه افراد در دوران بارداری مقادیر متفاوتی از ترشحات دارند و چیزی به نام ترشحات “بیش از حد” واژن وجود ندارد.همچنین ممکن است متوجه شوید که با ادامه بارداری ترشحات واژن شما افزایش می یابد. این نیز بسیار رایج است، زیرا هورمون های استروژن همچنان در حال افزایش هستند.

آیا افزایش ترشحات واژن را می توان نشانه بارداری دانست؟

بله، در واقع، افزایش میزان ترشحات واژن می تواند نشانه اولیه بارداری باشد. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که افزایش ترشحات به خودی خود لزوماً به معنای باردار بودن شما نیست. ترشحات واژن در واقع کاربردهای زیادی در بدن شما دارد. حتی اگر کودکی را حمل نمی کنید، این ترشحات همچنان به تمیز کردن واژن شما کمک می کند، باکتری ها و سلول های مرده را از بدن شما خارج می کند. بنابراین زیاد در مورد آن استرس نداشته باشید و اگر فکر می کنید باردار هستید، به جای تکیه بر ترشحات خود، حتما تست بارداری انجام دهید.

انواع ترشحات واژن در دوران بارداری

انواع ترشحات واژن در دوران بارداری

هرکس در طول زندگی خود انواع و مقادیر متفاوتی از ترشحات را تجربه می کند و ترشحات در دوران بارداری می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. با این حال، تغییرات زیادی در دوران بارداری وجود دارد، بنابراین چند نکته وجود دارد که ممکن است بخواهید در مورد ویژگی‌های ترشحات خود در این دوران بدانید. رنگ های مختلف و انواع ترشحات در دوران بارداری  در ادامه توضیح داده شده است:

ترشحات رقیق و سفید شیری در دوران بارداری

همانطور که دیدیم، ترشحات بارداری معمولا رقیق و موکوس مانند و کرمی یا سفید مایل به شیری است. این نوع ترشحات واژن طبیعی است و جای نگرانی نیست.

ترشحات سبز، زرد یا بدبو در دوران بارداری

اگر ترشحات دیگری دارید که سبز یا اگر زرد است و اگر بوی بدی دارد و همراه با آن خارش واژن دارید. این ترشحات غیر طبیعی است و همین امر در مورد درد یا سوزش هنگام ادرار کردن یا در حین رابطه جنسی نیز صدق می کند. هر یک از این رنگ‌ها یا علائم ترشحات می‌تواند نشانه‌ای از عفونت مقاربتی (STI) یا عفونت واژن، مانند واژینوز باکتریایی باشد. تعدادی از بیماری های مقاربتی هیچ علامتی ندارند، بنابراین بارداری می تواند زمان خوبی برای آزمایش های معمول باشد. اما سعی کنید نگران نباشید؛ اکثر بیماری های مقاربتی و عفونت های واژن به راحتی قابل درمان هستند و پزشک شما می تواند تشخیص و توصیه هایی را به شما ارائه دهد.

ترشحات قهوه ای در دوران بارداری

همچنین ممکن است در دوران بارداری ترشحات قهوه ای رنگی را تجربه کنید که به احتمال زیاد به دلیل خونریزی است. این ممکن است نگران کننده به نظر برسد، اما سعی کنید نگران نباشید. خونریزی واژینال در اوایل بارداری شایع است، به طوری که از هر 100 زن باردار 25 نفر در سه ماهه اول خود خونریزی را تجربه می کنند و لزوماً به این معنی نیست که اتفاق بدی در حال رخ دادن است.

ترشحات قهوه ای به خودی خود دلیلی برای نگرانی نیست، اما اگر آن را همراه با درد و خونریزی شدید که چند روز طول می کشد تجربه کردید، می تواند ایده خوبی باشد که با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند شما را بررسی کنند و به شما اطمینان دهند که همه چیز درست است، یا در صورت لزوم چند آزمایش دیگر را انجام دهند.

ترشحات غلیظ و شبیه پنیر دلمه ای در دوران بارداری

اگر ترشحات شما بسیار متراکم و غلیظ می شود و به نوعی شبیه پنیر است، ممکن است دچار عفونت مخمری (همچنین به عنوان برفک) شده باشید. عفونت های مخمری معمولاً با خارش یا سوزش هنگام ادرار کردن همراه است. متأسفانه زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی که در بدن شما رخ می دهد، به خصوص در سه ماهه سوم بارداری، بیشتر مستعد ابتلا به آنها هستند.

اگر فکر می کنید به عفونت قارچی مبتلا هستید، نگران نباشید زیرا هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد می تواند به کودک شما آسیب برساند. فقط قبل از استفاده از هر گونه کرم یا دارو حتما با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ممکن است برخی از آنها در دوران بارداری بی خطر نباشند.

ترشحات ژله مانند در دوران بارداری

در اواخر بارداری، ممکن است متوجه شوید که ترشحات شما غلیظ و ژله مانند می شود و رگه هایی با خون قرمز، صورتی یا قهوه ای دارد. این معمولاً “نمایش” نامیده می شود و اساساً ریزش پلاک مخاطی محافظی است که در دهانه رحم در طول بارداری شما ایجاد شده و رحم شما (و کودک شما) را از دنیای بیرون جدا می کند.

بیشتر بدانید : لکه بینی در اواخر بارداری

این ممکن است هشدار دهنده به نظر برسد، اما مطمئن باشید که این یک بخش کاملا طبیعی از بارداری است. همانطور که بدن شما برای زایمان آماده می شود، دهانه رحم شروع به نرم شدن می کند و پلاگین مخاطی را آزاد می کند. پس از آن ممکن است در عرض چند ساعت یا چند روز زایمان کنید، اما می‌توانید چند هفته دیگر تا زایمان باقی بمانید. این دوشاخه ممکن است به یکباره یا به مرور زمان از واژن شما خارج شود و شما حتی متوجه وقوع آن نشوید. بیشتر اوقات، این اتفاق پس از 37 هفته رخ می دهد و حتی ممکن است تا زمانی که واقعاً در حال زایمان نباشید، پلاک مخاطی خود را از دست ندهید.

ترشحات خونریزی لانه گزینی در دوران بارداری

در اوایل بارداری (تقریباً زمانی که پریود شما به پایان می رسد)، ممکن است هنگام رفتن به توالت متوجه ترشحات صورتی رنگ یا حتی رگه های خونی شوید. این می تواند همان چیزی باشد که به آن خونریزی لانه گزینی می گویند، که تصور می شود زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده به دیواره رحم شما بچسبد و باعث خونریزی خفیف شود که کاملا طبیعی است. به ندرت، این ممکن است تا اواخر هشت هفته رخ دهد.

با این حال، همیشه توصیه می‌شود که هرگونه خونریزی در دوران بارداری را با پزشک یا ماما خود ذکر کنید، به خصوص اگر خونریزی شدید باشد یا بیش از یک یا دو روز طول بکشد. متأسفانه، خونریزی واژینال در اوایل بارداری گاهی اوقات می تواند نشانه سقط جنین باشد، بنابراین همیشه بهتر است آن را بررسی کنید. اما در بیشتر موارد، خونریزی خفیف در زمان پریود شدن شما کاملاً بی ضرر است و نشانه آن است که همه چیز خوب است.

ترشحات مرطوب واژن در دوران بارداری

نگرانی در مورد ترشحات مرطوب این است که آیا این ترشحات است یا در واقع مایع آمنیوتیک شما نشت می کند. مایع آمنیوتیک معمولاً شفاف، رنگ پریده و آبکی است، بنابراین تشخیص تفاوت آن دشوار است.

اگر در مورد طبیعی بودن ترشحات واژن خود شک دارید، یک پد زایمان بپوشید و با ماما تماس بگیرید تا ببینید آیا این ترشحات به آزمایش مایع آمنیوتیک نیاز دارد یا خیر. اگر مایع بدبو یا صورتی است، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

نحوه مقابله با افزایش ترشحات واژن در بارداری

حتی اگر شما کاملاً شفاف بوده اید و هیچ نگرانی سلامتی وجود ندارد، ممکن است همچنان متوجه شوید که میزان ترشحی که اکنون باردار هستید می تواند کمی ناراحت کننده باشد. متأسفانه، کار زیادی برای کاهش ترشحات نمی توانید انجام دهید، اما نکات زیر ممکن است مقابله با آن را آسان تر کند:

 • بهداشت را رعایت کنید: نیازی به شستشوی داخل واژن نیست، اما حتماً واژن خود را تمیز نگه دارید. این کار علاوه بر اینکه شما را راحت تر می کند، می تواند به کاهش خطر عفونت نیز کمک کند. بهتر است در دوران بارداری از صابون بدون عطر یا شستشوی بدن استفاده کنید، زیرا برای پوست شما ملایم تر است.
 • آستر شورت بپوشید: اینها می توانند به شما کمک کنند تا در تمام روز احساس خشکی و شادابی داشته باشید. همانطور که در بالا ذکر شد، ممکن است ترجیح دهید از مواد بدون بو در دوران بارداری استفاده کنید، زیرا کمتر احتمال دارد پوست حساس را تحریک کنند.
 • لباس زیرتان را بیشتر عوض کنید: اگر احساس پوشیدن آستر شورت را دوست ندارید، همیشه می توانید کمی بیشتر لباس های زیرتان را عوض کنید. برای راحتی بیشتر، 100٪ پنبه را انتخاب کنید.
 • پس از استفاده از توالت، از جلو به عقب پاک کنید: این کار همیشه خوب است، زیرا به کاهش خطر عفونت نیز کمک می کند.

چه زمانی برای ترشحات در زمان بارداری باید به پزشک مراجعه کنید

اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، بسیار مهم است که در اسرع وقت به دنبال مشاوره پزشکی باشید:

 • درد یا گرفتگی شکم
 • یک دمای بالا
 • سردرد شدید
 • تاری دید
 • غش کردن
 • ترشح مایع شفاف
 • درد یا قرمزی در یک ساق پا
 • تورم شدید
 • درد هنگام ادرار کردن
 • استفراغ شدید (ناتوانی در نگه داشتن مایعات)
 • احساس خارش شدید در سراسر بدن
 • قبل از هفته 37: انقباضات منظم و مداوم

برای ترشحات واژن در بارداری چه باید کرد؟

اگر ترشحات رقیق، سفید و خامه‌ای را تجربه می‌کنید که تاکنون در مورد آن یاد گرفته‌ایم، برای بدن شما طبیعی است و واقعاً نیازی به انجام کاری برای آن ندارید. پس ادامه دهید و به شستشو با آب ادامه دهید. با این حال، همانطور که در بالا ذکر کردیم، اگر ترشحات شما بی رنگ یا از نظر بافت متفاوت از ترشحات بارداری “طبیعی” به نظر می رسد، به پزشک مراجعه کنید و این را با پزشک خود بررسی کنید.

چه زمانی باید نگران ترشحات در دوران بارداری باشیم؟

اگر تغییراتی شامل تغییر رنگ یا بافت ترشحات و همچنین بوی بد باشد، به‌علاوه، اگر علائم دیگری مانند خارش، سوزش یا احساس درد را تجربه می‌کنید، همیشه ایده خوبی است که با پزشک خود مشورت کنید. از صحبت با آنها در مورد هر گونه نگرانی که دارید خجالت نکشید.

بیشتر بخوانید : علائم بارداری

اما از این قرار ملاقات چه انتظاری می توان داشت؟ به احتمال زیاد، پزشک از شما می پرسد که آیا علائم دیگری داشته اید و چه مدت این نوع ترشحات را تجربه کرده اید. سپس، ممکن است ترشحات را سواب بکشند تا برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستند یا به سادگی آن را سواب بکشند تا زیر میکروسکوپ بگذارند تا ببینند آیا چیزی در آنجا غیر طبیعی است یا خیر.

آیا ترشحات بعد از بارداری از بین می رود؟

زمان دقیقی برای آن وجود ندارد. پس از زایمان، ممکن است تا شش هفته خونریزی واژینال را تجربه کنید، به این معنی که ممکن است اصلا متوجه ترشحات نشوید.

بیشتر بخوانید: درمان نازایی با جراحی لاپاراسکوپی

کلام آخر

در مجموع داشتن ترشحات رقیق، سفید و کرمی در دوران بارداری کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. ممکن است چند هفته بعد از لقاح متوجه افزایش این نوع ترشحات شوید و احتمالاً با پیشرفت بارداری شما فراوانتر می شود.

اگر علائم دیگری مانند خارش، سوزش، بوی بد، یا ترشحات زرد، سبز یا بافتی مانند پنیر را تجربه می‌کنید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا بفهمید آیا مشکلی وجود دارد و گزینه های درمانی موجود است. هر کاری که انجام می‌دهید، سعی کنید بدون مشورت با پزشک خود، خوددرمانی نکنید یا از توصیه‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی پیروی نکنید.

ما می دانیم که تجربه تغییرات زیادی در بدن در دوران بارداری می تواند ناراحت کننده باشد، اما سعی کنید در مورد آن ناراحت نباشید. به یاد داشته باشید که این ترشحات در واقع نشانه این است که بدن شما برای محافظت از کودک شما جادوی خود را انجام می دهد، بنابراین تجربه آن حتی می تواند آرامش بخش باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به روال منظم بهداشت واژن خود ادامه دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 4.4]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

قبل از حاملگی چه غذاهایی بخوریم؟

قبل از حاملگی چه غذاهایی بخوریم؟

غذایی که ما می خوریم ارتباط مستقیمی در افزایش باروری دارد زیرا نقش کلیدی در کیفیت تخمک در زنان و کیفیت اسپرم در مردان دارد. مصرف یک رژیم غذایی سالم...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع