دکتر بهناز بنی هاشمی » بارداری و زایمان » اضطراب دوران بارداری و راه های درمان آن
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

اضطراب دوران بارداری و راه های درمان آن

بارداری ممکن است نشان دهنده چیزی واقعاً شاد و هیجان انگیز باشد، اما خود بارداری می تواند بسیار استرس زا باشد و احتمالا شما اضطراب دوران بارداری را تجربه کرده باشید. بدن شما دچار تغییرات هورمونی قابل توجهی می شود. درد و دردی را احساس می کنید که قبلاً هرگز احساس نکرده اید. اگر دچار اضطراب بارداری شده اید شما باید نگران سلامتی خود باشید، نگران سلامت جنین باشید و نگران این باشید که وقتی بچه ای را به این دنیا می آورید چگونه زندگی خود را سپری می کنید.

بارداری همچنین ممکن است خطر ابتلا به حملات اضطرابی را افزایش دهد و زمانی که باردار هستید این حملات می تواند یک چالش باورنکردنی باشد. این مقاله رابطه بین بارداری و حملات پانیک ، استرس و اضطراب دوران بارداری را بررسی می‌کند و گزینه‌های درمانی احتمالی را پیشنهاد می‌کند.

اضطراب دوران بارداری و راه های درمان آن

بیشتر بخوانید: خارش واژن در دوران بارداری

اضطراب دوران بارداری چیست؟

حملات اضطرابی رویدادهای بسیار استرس زا هستند، به ویژه برای زنان باردار. حملات اضطراب که اغلب به عنوان “حملات پانیک” شناخته می شوند، لحظات اضطراب شدیدی هستند که در علائم فیزیکی ظاهر می شوند. در طول یک حمله اضطراب، احتمالاً این موارد را تجربه خواهید کرد:

 • ضربان قلب تند
 • سبکی سر یا احساس ضعف
 • درد قفسه سینه
 • ضعف یا سوزن سوزن شدن پاها و عضلات
 • مشکل در فکر کردن
 • تنگی نفس
 • سرگیجه

اینها همان علائمی هستند که هر فرد مبتلا به حمله اضطراب بدون در نظر گرفتن بارداری تجربه می کند. چیزی که باعث مشکلات بیشتر می شود، احساس عذاب است. در طول یک حمله اضطرابی (که معمولاً در حدود 10 دقیقه به اوج خود می رسد)، اغلب این احساس فوق العاده شدید عذاب وجود دارد، معمولاً در مورد سلامتی شما. به همین دلیل است که بسیاری از مبتلایان به حملات اضطراب در نهایت به پزشک مراجعه می کنند.

بیشتر بخوانید: علائم بارداری

هنگامی که باردار هستید، نگرانی های شما در مورد سلامت کودک می تواند اثرات حمله اضطراب شما را به طور چشمگیری افزایش دهد، زیرا اکنون نگران سلامت دو نفر هستید، نه فقط سلامتی خودتان.

به همین دلیل است که حملات اضطراب برای زنان باردار یک مسئله جدی است. این سطح از اضطراب می تواند ویرانگر باشد و کیفیت زندگی شما را بدتر کند، و از آنجایی که پزشکان توصیه می کنند در دوران بارداری تا حد امکان بدون استرس باشید، کنترل حملات اضطرابی شما بسیار مهم می شود.

چه چیزی باعث بروز حملات اضطرابی در زنان باردار می شود؟

هر فردی متفاوت است. چیزی که بارداری را منحصر به فرد می کند این است که چندین مسئله مختلف ممکن است در دوران بارداری رخ دهد که ممکن است باعث حملات اضطراب شود:

 • ممکن است در اثر تغییرات هورمونی در دوران بارداری دچار حملات اضطرابی شوید.
 • ممکن است در نتیجه استرس و نگرانی های بارداری دچار حملات اضطرابی شوید.
 • ممکن است قبلاً از حملات اضطراب رنج برده باشید و در دوران بارداری بدتر شوند.
 • ممکن است به سادگی در سنی باشید که حملات اضطرابی در آن شایع تر است.

برخی از پزشکان دریافته‌اند که آنهایی که به طور معمول دچار حملات اضطرابی می‌شوند، در واقع در دوران بارداری دچار حملات اضطرابی نمی‌شوند، اما متوجه می‌شوند که پس از تولد کودک دوباره برمی‌گردند. این شگفت‌انگیز است که بارداری می‌تواند بر ذهن و بدن هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی تأثیر بگذارد.

بنابراین ادعای علت و معلولی در بارداری و حملات اضطرابی به این سادگی نیست و مطمئناً نمی توان از طریق اینترنت انجام داد. اما دلایل احتمالی زیادی برای حملات اضطرابی مربوط به بارداری شما وجود دارد.

چگونه از حملات اضطرابی آینده  در باردرای جلوگیری کنیم؟

هنگامی که حملات اضطراب ناشی از تغییرات هورمونی است، کنترل آنها ممکن است اما کمی دشوارتر است. شما نمی توانید و نباید جلوی این تغییرات هورمونی را بگیرید، و این بدان معناست که وقتی مغز شما این حملات پانیک را در نتیجه هورمون های شما ایجاد می کند، تا زمانی که هورمون های شما به حالت عادی بازگردد، این کار را ادامه می دهد.

اما این بدان معنا نیست که باید در طول بارداری خود با حملات اضطراب زندگی کنید. چند نکته مهم قابل توجه است:

پیشگیری از عود پس از بارداری توجه به این نکته مهم است که برخی از افرادی که دچار حملات اضطرابی می شوند، هرگز آنها را از دست نمی دهند، حتی اگر این حملات در نتیجه تغییرات هورمونی بارداری باشد. این به این دلیل است که ترس از یک حمله اضطرابی و تجربه یک حمله اضطرابی می تواند به اندازه کافی شدید باشد که خطر ایجاد آنها در آینده را افزایش دهید. مقابله با حملات اضطرابی همیشه باید در اولویت باشد.

کاهش شدت راهبردهایی وجود دارد که شدت حمله اضطراب را کاهش می دهد حتی اگر به طور کلی آن را درمان نکنند. هرچه شدت حملات اضطراب شما کمتر باشد، بر کیفیت زندگی و راحتی دوران بارداری شما تأثیر کمتری خواهد گذاشت و در برخی موارد ممکن است کنترل آنها آسانتر باشد.

کنترل استرس حتی اگر حملات اضطرابی ممکن است به نظر برسد که از ناکجاآباد می آیند و ممکن است فقط مشکلات هورمونی شما مقصر باشند، حقیقت این است که استرس در شروع حملات اضطرابی شما نقش دارد. استرس و اضطراب خود را کنترل کنید و احتمال تجربه حمله کاهش می یابد.

همچنین، اکثریت قریب به اتفاق حملات اضطراب حتی زمانی که علت فیزیکی داشته باشند قابل کنترل هستند. غالباً کنترل آنها کمی بیشتر طول می کشد زیرا شامل شناخت و درک احساسات و تجربیاتی است که کاملاً با سلامت روان مرتبط نیستند، اما با این وجود می توان آنها را بدون استفاده از دارو کنترل کرد.

این آخرین نکته کلیدی است. متأسفانه، داروهای بهداشت روان برای زنان باردار کاملاً توصیه نمی شود. در حالی که این ممکن است گزینه های شما را برای درمان سلامت روانی شما محدود کند، باید توجه داشت که بیشتر داروهای اضطراب بیشتر از یک درمان واقعی به عنوان یک عصا عمل می کنند. آنها ممکن است به عنوان یک راه حل کوتاه مدت ارزشمند باشند، اما بیشتر آنها در دراز مدت کار نمی کنند، عوارض جانبی زیادی دارند و می توانند توانایی شما را برای مقابله بیشتر با استرس از بین ببرند.

به همین دلیل است که باید از گزینه های بدون دارو استفاده کنید. چندین تمرین تمدد اعصاب وجود دارد که ممکن است مفید باشد. اگر اتاق در دسترس دارید، ممکن است بخواهید یک اتاق آرامش نیز ایجاد کنید – اتاقی که به چیزی جز سلامت روان خود اختصاص داده نشده است. باید اتاقی باشد که:

 • عاری از هر گونه درهم ریختگی.
 • عاری از هرگونه تکنولوژی
 • عاری از هرگونه عکس یا نور روشن.

این اتاق باید تا حد امکان ساکت باشد که بتوانید به آن بروید و چیزی جز یک تجربه آرام و آرام را تجربه کنید. این می تواند نه تنها برای مقابله با استرس های خود، بلکه برای مدیریت والدین بودن نیز مفید باشد.

بیشتر بدانید: صحیح خوابیدن در دوران بارداری

در نهایت، هرگز زمان اشتباهی برای در نظر گرفتن راهبردهای گسترده‌تر کاهش اضطراب وجود ندارد. اینها شامل درمان و تغییرات سبک زندگی است که می توانید برای آینده اتخاذ کنید. حتی اگر بارداری ممکن است در این حملات نقش داشته باشد، درس هایی که یاد می گیرید و کمکی که دریافت می کنید ممکن است تغییراتی مادام العمر ایجاد کند.

کلام آخر

هر زمان که برخی از استرس های ناشی از یک حمله اضطرابی را تجربه می کنید، هرگز ایده بدی نیست که برای هر موردی به پزشک مراجعه کنید. بارداری عوارض زیادی دارد، و تشخیص تفاوت بین یک حمله اضطرابی و یک چیز جدی تر اغلب دشوار است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع