دکتر بهناز بنی هاشمی » جراحی زیبایی زنان » تورم بعد از لابیاپلاستی 
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تورم بعد از لابیاپلاستی 

این جراحی زیبایی مانن هر جراحی دیگری عوارضی دارد که یکی از این عوارض تورم بعد از لابیاپلاستی می باشد که موقتی بوده و با رعایت مراقبت ها و دستورالعمل های پزشک متخصص می توان از شدت آن کم کرد. در واقع بیشتر افراد پس از عمل دچار تورم و درد در ناحیه جراحی شده خواهند شد، بنابراین امری طبیعی می باشد و جای نگرانی نیست اما راهکارهایی وجود دارد که با انجام آن ها می توان شدت آن را کاهش داده و روند بهبودی را سرعت بخشید که در این مقاله ما بررسی راهکارهای کاهش ورم بعد از لابیاپلاستی خواهیم چرداخت. 

علت بروز ورم پس از لابیاپلاستی 

ناحیه تناسلی دارای عروق اعصاب و لنفاوی می باشد، بنابراین ایجاد برش ها توسط تیغ جراحی لابیاپلاستی و همینطور ایجاد برش با استفاده از مابقی روش ها مانند لیزر و … موجب التهاب عروق لنفاوی شده و همین امر منجر به بروز تورم پس از لابیاپلاستی خواهد شد.این تورم در روز اول پس از جراحی بروز پیدا کرده و به مرور زمان با استفاده از مسکن ها و مراقبت های بعد از جراحی بهبود پیدا خواهد کرد. 

ناحیه تناسلی دارای عروق اعصاب و لنفاوی می باشد، بنابراین ایجاد برش ها توسط تیغ جراحی و همینطور ایجاد برش با استفاده از مابقی روش ها مانند لیزر و … موجب التهاب عروق لنفاوی شده و همین امر منجر به بروز تورم پس از لابیاپلاستی خواهد شد.این تورم در روز اول پس از جراحی بروز پیدا کرده و به مرور زمان با استفاده از مسکن ها و مراقبت های بعد از جراحی بهبود پیدا خواهد کرد. 

خارش بعد از لابیاپلاستی در واقع می تواند نشان دهنده بهبود جای زخم ها و جوش خوردن ناحیه جراحی باشد اما در صورتی که ورم و تورم شما پس از جراحی ادامه داشته باشد، و همینطور بوی بدی در محل جراحی به مشام شما برسد، در اسرع وقت باید به متخصص زنان مراجعه کنید. 

مدت زمان بهبودی تورم بعد از لابیاپلاستی 

می توان گفت که ورم پس از جراحی همان روز اول شروع شده و تا یک الی دو هفته پس از جراحی با استفاده از راهکارهایی مانند استفاده از کمپرس سرد کاهش پیدا کرده و از شدت ورم آن کاسته خواهد شد. اما باید به این نکته اشاره کرد که پس از گذشت این مدت زمانی باز هم مقداری تورم باقی خواهد ماندو در صورت رعایت کردن مراقبت های بعد از لابیاپلاستی می توان میزان ورم را در حدود 6 هفته پس از جراحی به کم ترین حد خود رساند و در برخی از افراد نیز پس از گذشت این مدت ورم به طور کامل بهبود پیدا خواهد کرد. 

اما در صورتی که پس از گذشت این مدت زمانی هم چنان ورم شدیدی داشته باشید باید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کرد چرا که ممکن است نشانه ای از عفونت بعد از لابیاپلاستی باشد. 

روش های کاهش روم بعد از لابیاپلاستی 

با اینکه این عارضه طبیعی و موقتی می باشد و با طی کردن دوران نقاهت بهبود پیدا خواهد کرد، اما می توان با انجام یک سری مراقبت ها به کاهش آن و همینطور کوتاه کردن دوران نقاهت کمک کرد. 

مصرف منظم داروها 

بهترین جراح زیبایی زنان پس از جراحی برای کاهش درد و تورم ناشی از عمل، مسکن ها و داروهایی را تجویز خواهد کرد که یکی از راهکارهای کاهش تورم پس از عمل مصرف منظم و به موقع داروهای تجویزی پزشک می باشد. 

پرهیز از استعمال دخانیات 

به طور معمول توصیه می شود که به مدت یک ماه پس از جراحی باید از استعمال سیگار و دخانیات خودداری کرد، چرا که این امر ممکن است موجب پارگی لابیاها و تورم شود. 

مصرف ویتامین c 

یکی از روش هایی که برای کاهش تورم پس از جراحی می توان توصیه کرد، استفاده از ویتامین C می باشد چرا که مصرف میوه و سبزیحات تازه در کاهش تورم لابیاها بسیار تاثیرگذار است. 

خودداری از استحمام با آب گرم 

یکی از علت هایی که منجر به بروز تورم و افازیش تورم می شود، گرما می باشد، بنابراین برای کاهش تورم باید از استحمام با آب گرم خودداری کرد. حتی باید از ماندن بیش از حد در معرض هوای گرم نیز خودداری کرد. یکی دیگر از نکاتی که باید در ماه های اول پس از جراحی رعایت شود، خودداری از رفتن به استخر، نشستن در وان و تشت حمام می باشد چرا که علاوه بر تشدید تورم موجب بروز عفونت نیز ممکن است بشود. 

کاهش مصرف نمک 

نمک نیز موجب تورم ناحیه جراحی شده خواهد شد، بنابراین باید در هفته اول پس از جراحی مصرف نمک را از برنامه غذایی خود حذف کرده و تا یک ماه نیز آن را کاهش داد، هم چنین توصیه می شود که فست فود نیز به دلیل پر نمک بودن تا زمان بهبودی مصرف نشود. 

استفاده از کمپرس سرد 

می توان برای کاهش تورم و هم چنین جلوگیری از افزایش آن از کمپرس سرد به مدت 15 دقیقه بر روی محل جراحی استفاده کرد. چرا که ممکن است بیش از 15 دقیقه موجب وارد شدن آسیب به پوست شود. 

درمان خانگی کاهش تورم پس از لابیاپلاستی 

راهکارهای خانگی برای کاهش ورم بعد از لابیاپلاستی عبارتند از: 

  • خودداری از انجام ورزش های سنگین به مدت یک ماه پس از جراحی 
  • پیاده روی از روز سوم به بعد جراحی برای کاهش تورم و جلوگیری از لخته شدن خون 
  • استفاده از کمپرس سرد 
  • کاهش مدت زمان استحمام 
  • خودداری از برقراری رابطه جنسی به مدت یک ماه تا 45 روز پس از جراحی 
  • پوشیدن لباس های گشاد تا چند هفته پس از جراحی برای جلوگیری از برخورد کم تر با زخم ها و بخیه ها 
  • خوابیدن به پشت در هنگام استراحت 
  • متعادل نگه داشتن دمای محل استراحت 
خودداری از انجام ورزش های سنگین به مدت یک ماه پس از جراحی  پیاده روی از روز سوم به بعد جراحی برای کاهش تورم و جلوگیری از لخته شدن خون  استفاده از کمپرس سرد  کاهش مدت زمان استحمام 

نتیجه گیری 

ورم بعد از لابیاپلاستی امری طبیعی بوده و افراد باید تا زمان بهبود تورم ناحیه جراحی صبور باشند و مراقبت های بعد از جراحی توصیه شده توسط بهترین متخصص زنان و زایمان را به درستی رعایت کنند تا دوران نقاهت را کوتاه تر کرده و موجب تسریع روند بهبودی شوند. البته باید به این نکته توجه داشت که میزان ورم با توجه به نوع تکنیک جراحی، بافت واژن و میزان تغییرات صورت گرفته در لابیاها در هر فردی متفاوت می باشد. 

سوالات متداول 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

از دیگر مسائل مهمی که برای افراد مطرح می شود مراقبت های بعد از لابیاپلاستی است که اهمیت آن از اقدامات در طی جراحی کمتر نیست. از این رو پس از انجام...

خارش بعد از لابیاپلاستی

خارش بعد از لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی نیز مانند هر جراحی زیبایی دیگری دارای عوارضی می باشد که برخی از این عوارض موقتی بوده و پس از مدتی برطرف خواهد شد و برخی جدی بوده و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع