دکتر بهناز بنی هاشمی » جراحی ها » درمان ناباروری با IUI
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان ناباروری با IUI

درمان ناباروری با IUI در اصفهان

لقاح داخل رحمی (IUI) ، روش ساده درمان ناباروری است که ممکن است نیاز به مصرف دارو نیز باشد. این روش، شامل انتقال مستقیم مایع منی شست و شو داده شده به دال رحم و با استفاده از کاتتر می باشد.

درمان ناباروری با IUI در موارد زیر از سوی پزشک تجویز می شود:

 • ناباروری مردان
 • مشکلات مرتبط با موکوز دهانه رحم
 • نامشخص بودن علت ناباروری
 • نیاز به استفاده از اسپرم اهدایی
 • عدم برقراری رابطه جنسی به دلیل احساس درد شدید

توجه داشته باشید، در صورت:

 • مسدود بودن لوله های فالوپ
 • اندومتریوز شدید
 • سابقه عفونت لگنی شدید

انجام IUI توصیه نمی شود.

هزینه IUI

زمانی که صحبت از درمان ناباروری و یا مصرف داروهای باروری می شود، بحت هزینه های می تواند اهمیت پیدا کند. IUI نسبت به IVF روند ساده تری دارد و هزینه ها نیز بالطبع کمتر خواهد بود. در کل هزینه های این روش درمانی به نوع بیمه، هزینه های کلینیک، داروها و یا آزمایشاتی که باید انجام شوند، بستگی دارد.

درمان ناباروری با IUI

سیکل درمان با  IUI

سیکل درمان با IUI به دلیل انجام این روش و هم چنین مصرف داروهای باروری بستگی دارد.

کلومید و یا لتروزول با IUI: در چنین شرایطی، بلافاصله بعد از شروع سیکل قاعدگی بعدی، باید آزمایش خون داده شود. گاهی نیاز به انجام تست اولتراسوند نیز می باشد تا از بارداری و یا عدم تشکیل کیست تخمدان اطمینان حاصل گردد.

اگر شرایط بیمار خوب باشد، مصرف داروهای باروری در روزهایی که از سوی پزشک تعیین می شوند، باید آغاز شود. بعد از مصرف داروها، ممکن است نیاز به انجام آزمایش خون و یا بررسی اولتراسوند باشد تا روند پیشرفت سیکل نیز بررسی شود.

معمولا از بیمار  خواسته می شود تست های زمان تخمک گذاری را در منزل انجام دهد. اگر تست نشان دهد که زمان تخمک گذاری نزدیک است، باید برای آزمایش خون، اولتراسوند و یا درمان IUI اقدام شود.

گنادوتروپین با IUI: گنادوتروپین ها از جمله FSH، LH و hCG، داروهای تزریقی باروری هستند. بعد از شروع سیکل قاعدگی، باید نسبت به انجام اولتراسوند و یا ازمایش خون اقدام شود.

نکته ای که مجد باید به آن اشاره کنیم این است که انجام این تست ها به  منظور بررسی بارداری و یا کیست تخمدان می باشد.

اولتراسوند واژنی، به منظور بررسی فولیکول ها، تعداد و روند رشد آن ها انجام می شود.

آزمایش خون نیز به منظور اندازه گیری استرادیول، LH و پروژسترون انجام می شود.

داروها نیز بر اساس سطح هورمون هاو هم چنین اندازه و تعداد فولیکل های داخل تخمدان ها تجویز خواهد شد.

روند  درمان ناباروری با IUI

درمان ناباروری به روش IUI به سادگی انجام می شود . کاملا طبیعی است که بیمار قبل از درمان، استرس داشته باشد.

در صورتی که نیاز به استفاده از اسپرم اهدایی باشد، اسپرم باید برای تزریق آماده شود. در غیر این صورت، نمونه مایع منی از مرد گرفته و اسپرم ها جدا خواهند شد. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این اتس که اسپرم ها بعد از جمع آوری باید در دمایی معادل دمای بدن نگه داری شوند.

تعداد زیادی اسپرم در مایع منی وجود دارد. به همین خاطر، مایع منی شست و شو داده می شود تا هر گونه ناخالصی جدا و تنها اسپرم های با کیفیت باقی بمانند.

جهت انجام درمان، خانم باید بر روی میز معاینه دراز بکشد. دستگاهی ظریف و کوچک به نام کاتتر داخل دهانه رحم قرار می گیرد. ممکن است بیمار در این حین، احساس دل پیچه خفیف همانند آن چه که در تست پاپ اسمیر احساس می شود، داشته باشد.

مایع منی شست و شو داده می شود و سپس با استفاده از کاتتر داخل رحم کاشته خواهند شد. در پایان، کاتتر خارج خواهد شد. معمولا از بیمار خواسته می شود برای مدتی بعد از انجام تست، در حالت درازکش باقی بماند، البته مشکلی برای بلند شدن و راه رفتن وجود نخواهد داشت.

بعد از درمان ناباروری با IUI چه اتفاقی می افتد؟

بعد از درمان، پروژسترون برای بیمار در نظر گرفته می شود. حدود یک هفته بعد از درمان، بیمار باید آزمایش خون بدهد تا سطح هورمون های پروژسترون، استروژن و Hcg اندازه گیزی شود.

چهارده روز بعد از درمان، تست بارداری انجام می شود، امکان انجام این تست در منزل نیز وجود دارد.

تا زمان آماده شدن نتایج درمان، تا جایی که می توانید باید به سلامت بدنی تان اهمیت دهید.

درصد موفقیت IUI

ترکیب داروهای باروری و IUI، شانس بارداری را تا بیست درصد افزایش خواهد داد. درصد موفقیت این روش درمانی به سن و هم چنین علت بروز  ناباروری نیز بستگی دارد.

در مواردی که علت مشخصی برای ناباروری وجود ندارد، احتمال بارداری در هر سیکل، بدون مصرف دارو در حدود چهار درصد خواهد بود.

دکتر بهناز بنی هاشمی متخصص زنان، زایمان و نازایی در اصفهان با بهره از بروزترین تکنیک های جراحی به انجام انواع زایمان ها، جراحی های زیبایی زنان مانند لابیاپلاستی و واژینوپلاستی و … می پردازند. جهت ارتباط با ایشان می توانید با شماره  03136281217 تماس بگیرید و یا به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

آیا درمان ناباروری با IUI می تواند خطری را به همراه داشته باشد؟

در واقع این گونه بگوییم که IUI، روش درمانی است با کمترین میزان خطر و عارضه. یکی از مهم ترین عوارض احتمالی این روش می تواند به دلیل مصرف داروهای باروری باشد. در برخی موارد، در صورت مصرف گنادوتروپین ها، احتمال تحریک زیاد تخمدان ها وجود دارد.

احتمال چندقلوزایی در درمان با IUI بیشتر می باشد. به همین خاطر است انجام تست های غربالگری در طول درمان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

در پایان این که،

لقاح داخل رحمی که با عنوان IUI نیز شناخته می شود، با قرارگیری اسپرم داخل رحم، زمان تخمک گذاری همراه می باشد. این روش درمانی، به زوجینی توصیه می شود که:

 • بنا به دلایل نامشخص، نابارئر هستند
 • عوامل مردانه در بروز ناباروری دخیل می باشد
 • خانم از مشکلات مربوط به موکوز دهانه رحم رنج می برد

در IUI می توان از اسپرم های ود نرد و یا اسپرم های اهدایی کمک گرفت. قبل از انجام درمان، مواردی از قبیل تعادل هورمون ها، عفونت و یا مشکلات ساختاری باید بررسی گردد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
 • متخصص زنان و زایمان و نازایی
 • درمان بیماری های زنان
 • جراحی های زیبایی زنان
 • درمان ناباروری
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button