دکتر بهناز بنی هاشمی » بیماری های زنان » درمان نازایی با جراحی لاپاراسکوپی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان نازایی با جراحی لاپاراسکوپی

درمان نازایی با جراحی لاپاراسکوپی یک روش جراحی کم تهاجمی است که در آن یک ابزار تلسکوپ مانند (لاپاراسکوپ) با دوربین سبک و کوچک به جراح اجازه می دهد تا آناتومی لگن را برای علل ناباروری زنان بررسی کند. لاپاراسکوپی می تواند تشخیصی باشد و علل ناباروری را در رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها ارزیابی کند. لاپاراسکوپی جراحی شامل درمان جراحی برای مشکلاتی است که در طی یک روش لاپاراسکوپی تشخیصی، با استفاده از ابزارهای جراحی کوچکی که از لاپاراسکوپ عبور می‌کنند. از جراحی لاپاراسکوپی نیز می توان برای برداشتن بافت اسکار یا آندومتریوز استفاده کرد.

درمان نازایی با جراحی لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی برای نازایی چگونه انجام میشود؟

لاپاراسکوپی برای نازایی یک روش جراحی کم تهاجمی است که از یک لاپاروسکوپ (لوله فیبر نوری با نور و دوربین فیلمبرداری) استفاده می کند که از طریق دو یا چند برش کوچک، اغلب در ناف، وارد می شود. سپس جراح می تواند به صورت بصری اندام های تناسلی لگن و حفره لگن را بررسی کند.

این روش ممکن است تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام شود و معمولاً 30 تا 45 دقیقه طول می کشد. شکم با گاز (دی اکسید کربن یا اکسید نیتروژن که با سوزن تزریق می شود) باد می شود تا اندام ها از دیواره شکم دور شوند تا در طول عمل قابل مشاهده باشند. هنگامی که شکم باد می شود، لاپاراسکوپ از طریق برش های کوچک وارد می شود. جراح داخل حفره لگن را روی یک صفحه ویدئویی مشاهده می کند که تصاویر را از دوربین ارسال می کند.

علل احتمالی نازایی

علل استفاده از لاپاراسکوپی برای نازایی یکی از مشکلات زیر برای ناباروری خانم ها میتواند باشد:

 • ناهنجاری های رحم و تخمدان ها
 • لوله های فالوپ مسدود شده است
 • بافت اسکار
 • تومورهای فیبروم
 • اندومتریوز (که فقط از طریق لاپاراسکوپی قابل تایید است).

در زمان جراحی لاپاراسکوپی برای نازایی چه اتفاقی رخ میدهد؟

جراح ممکن است تصمیم بگیرد مشکلات شناسایی شده را اصلاح کند. این به یک لاپاراسکوپی جراحی تبدیل می‌شود و ابزارهای جراحی کوچک از طریق لاپاراسکوپ یا یک نقطه برش کوچک دیگر دستکاری می‌شوند. جراح می تواند بافت اسکار، فیبروم یا بافت آندومتر را که به اشتباه در خارج از رحم کاشته شده است، بردارد. جراح بافت را برش می دهد یا آن را با پرتو لیزر یا جریان الکتریکی (الکتروکوتر) برمی دارد. جراح برش شکم را با چند بخیه می بند و معمولا جای زخم کم است یا اصلاً وجود ندارد.

چه زمانی از لاپاراسکوپی برای درمان نازایی استفاده می شود؟

 • لاپاراسکوپی برای نازایی معمولاً تنها زمانی انجام می شود که سایر آزمایشات باروری به تشخیص قطعی منتهی نشده باشد. به همین دلیل، لاپاراسکوپی اغلب در زنان مبتلا به ناباروری غیرقابل توضیح انجام می شود.
 • لاپاراسکوپی همچنین ممکن است برای بیوپسی از توده ها و کیست های مشکوک را که ممکن است باروری را مختل کنند، انجام شود.
 • وجود بارداری خارج رحمی که یک وضعیتی خطرناک و کشنده است.
 • اگر پزشک نسبت به وضعیت نتایج معاینات شما مشکوک به مشکلاتی شامل چسبندگی لگن یا بیماری التهابی لگن باشد.
 • برای برسی درد و گرفتگی شدید در دوره عادت ماهانه.
 • لاپاراسکوپی روش استاندارد تشخیص کیست آندومتریوز و چسبندگی متوسط یا شدید است. جراحی شامل برداشتن و سوزاندن نقاط آندومتریوز بدون آسیب به ارگانهای مجاورو همچنین برداشتن کامل جدار کیست آندومتریوما میباشد. در مورادی به علت چسبندگی های شدید که امکان جراحی درمانی وجود ندارد، بنا به تشخیص پزشک متخصص زنان و نازایی میتوان از روشهای کمک باروری مثل آی وی اف جهت بارداری استفاده کرد.
 • لاپاراسکوپی ممکن است برای زنانی که درد لگن را تجربه می کنند و برای معاینه دقیق درد و ناراحتی مکرر هنگام رابطه زناشویی استفاده شود. لاپاراسکوپی همچنین می‌تواند بافت اسکار را که می‌تواند علت درد لگن یا شکم باشد، از بین ببرد.
 • برای جراحی بازکردن لوله ها میتوان از این روش استفاده کرد.درمواردی که انسداد کامل انتهای لوله و هیدروسالپنکس شدید وجود داشته باشد، پزشک فوق تخصص زنان و نازایی قبل از اقدام برای انجام آی وی اف، باید اقدام به برداشتن کامل لوله  برای شخص بیمار کند.
 • در مواردی برای کاشت جنین که به علت مشکلات دهانه رحم امکان انتقال جنین از طریق واژن امکان پذیرنباشد، میتوان عمل اتنقال گامت به داخل لوله  (GIFT )  و انتقال جنین به داخل لوله (ZIFT) را از طریق لاپاراسکوپی انجام داد. همچنین گاهی بجای تخمک گیری از طریق واژن برداشت تخمک با لاپاراسکوپی همراه با هدایت سونوگرافی انجام میشود.

خطرات لاپاراسکوپی برای نازایی

مانند هر جراحی دیگری، لاپاراسکوپی برای نازایی خطرات بالقوه ای میتواند داشته باشد. تنها 1 تا 2 درصد از بیمارانی که برای تشخیص یا درمان ناباروری تحت لاپاراسکوپی قرار می‌گیرند، عارضه‌ای از جمله مسائل مربوط به بیهوشی را تجربه می‌کنند. عوارض جزئی شامل عفونت و تحریک پوست در محل برش است.

عوارض شدیدتر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ایجاد چسبندگی و هماتوم (تورم ناشی از خون در خارج از رگ)
 • واکنش آلرژیک
 • آسیب عصبی
 • لخته شدن خون.

در برخی موارد، ابزار یا لاپاراسکوپ ممکن است باعث آسیب به اندام شکمی یا لگنی مانند روده یا مثانه شود. در حالی که آسیب ممکن است در هر بیمار رخ دهد، در زنانی که قبلاً تحت عمل جراحی شکم، چسبندگی لگن قرار گرفته‌اند یا دارای اضافه وزن هستند، شایع‌تر است. در صورت بروز جراحت، از یک برش بزرگتر برای ترمیم اندام آسیب دیده استفاده می شود و منجر به بستری شدن در بیمارستان برای بهبودی می شود. در موارد نادر، آسیب به یک عضو ممکن است در طول جراحی کشف نشود. این امر منجر به جراحی اورژانسی و در صورت آسیب دیدگی روده، قرار دادن موقت کولوستومی می شود.

لاپاراسکوپی برای نازایی زنان در اصفهان

جراحی لاپاراسکوپی یکی از روش های مهم تشخیص علل نازایی و ناباروری است که در ابتدا برای درمان باید، علل شناسایی شده ناباروری مشخص شود. در اصفهان پزشکان بسیار باتجربه ای در زمینه  فوق تخصص نازایی و آی وی اف هستند  که با بهره گیری از بهترین امکانات و در بهترین بیمارستانها و مراکز نازایی ، در کنار سایر درمان های ناباروری ، از لاپاراسکوپی در جهت بهبود وضعیت باروری زوج های نابارور استفاده میکنند. درمان ناباروری در اصفهان با لاپاراسکوپی نیز توسط خانم دکتر بهناز بنی هاشمی، بهترین متخصص زنان در اصفهان انجام می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

التهاب دهانه رحم (سرویسیت) چیست؟

التهاب دهانه رحم (سرویسیت) چیست؟

التهاب دهانه رحم یا سرویسیت به طور معمول در اثر عفونت های مقاربتی ایجاد می شود. این وضعیت می‌تواند به علت عوامل مختلفی از جمله عفونت‌های باکتریایی،...

بهترین روش های درمان فیبروم رحمی

بهترین روش های درمان فیبروم رحمی

فیبروم ها (که لیومیوم یا میوم نیز نامیده می شوند) رشد غیر سرطانی در رحم هستند که در زنان در سنین باروری بسیار شایع است.  بسیاری از بیماران مبتلا به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع