دکتر بهناز بنی هاشمی » جراحی زیبایی زنان » عفونت بعد از لابیاپلاستی؛ علل، علائم و راه های درمان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

عفونت بعد از لابیاپلاستی؛ علل، علائم و راه های درمان

لابیاپلاستی یا عمل زیبایی واژن یک جراحی حساس محسوب می شود. انتخاب پزشک ماهر برای انجام عمل لابیاپلاستی بسیار مهم است و پزشک باید نکات لازم درباره مراقبت های بعد از انجام عمل لابیاپلاستی را به فرد آموزش دهد تا به عفونت بعد از لابیاپلاستی دچار نشود. آیا شما درباره عفونت بعد از لابیاپلاستی اطلاعات کافی دارید؟ به منظور آشنایی بیشتر با لابیاپلاستی و عوارض جانبی آن تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

لابیاپلاستی یا عمل زیبایی واژن یک جراحی حساس محسوب می شود. انتخاب پزشک ماهر برای انجام عمل لابیاپلاستی بسیار مهم است و پزشک باید نکات لازم درباره مراقبت های بعد از انجام عمل لابیاپلاستی را به فرد آموزش دهد تا به عفونت بعد از لابیاپلاستی دچار نشود. آیا شما درباره عفونت بعد از لابیاپلاستی اطلاعات کافی دارید؟ به منظور آشنایی بیشتر با لابیاپلاستی و عوارض جانبی آن تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

لابیاپلاستی چیست؟

عمل لابیاپلاستی یک عمل زیبایی محسوب می شود که در آن شکل ظاهری لابیاهای داخلی و خارجی تغییر می کند. به طور کلی دلایل مختلفی مانند انجام زایمان های متعدد، مصرف دخانیات، کاهش وزن زیاد، دوران شیردهی، عوامل ژنتیکی، افزایش سن، مقاربت جنسی زیاد و غیره، لابیاها دچار افتادگی و شل شدگی می شوند. این لابیاهای بدفرم موجب بروز مشکلاتی مانند ایجاد مزاحمت در هنگام رابطه جنسی و دخول، پوشیدن لباس های تنگ و رعایت نشدن بهداشت ناحیه تناسلی بانوان خواهد شد. همچنین، ظاهر زشت لابیاها، موجب کاهش اعتماد به نفس خانم ها می شود.

سن مناسب برای عمل لابیاپلاستی

انجام این عمل برای بانوان بالاتر از 20 سال مجاز است، زیرا بلوغ جنسی در این افراد کامل شده است. اگرچه این عمل اکثرا برای زنان به دلیل تغییر شکل ناشی از افزایش سن یا زایمان های متعدد انجام می شود، ممکن است این عمل برای برخی دختران به دلایل ژنتیکی، لابیاهای بزرگی داشته باشند، صورت گیرد. عمل لابیاپلاستی در دختران باکره هیچ آسیبی به پرده بکارت وارد نمی کند، اما توصیه می شود این عمل در دخترها پس از پایان رشد کامل (بعد از 18 سالگی) انجام شود.

لازم به ذکر است که در خانم های بالاتر از 50 سال، ترمیم و بازسازی جراحت بسیار مشکل انجام می شود و گزینه مناسبی برای انجام عمل نیستند. بنابراین، اگر از لابیا بزرگ رنج می برد، بهتر است قبل از سن یائسگی و در سنین پایین تر اقدام به این عمل نمایید.

بیشتر بخوانید: جراحی زیبایی زنان

ممنوعیت انجام عمل لابیاپلاستی

اگرچه لابیاپلاستی یک عمل ایمن و بی خطر است، اما برای همه زنان مناسب نخواهد بود. افرادی که کاندید مناسبی برای این جراحی زیبایی واژن نیستند، عبارتند از:

 • خانم های باردار و شیرده
 • خانم های مبتلا به بیماری های خود ایمنی
 • خانم های مبتلا به زگیل تناسلی و یا عفونت
 • خانم های مبتلا به بیماری های خاص و مصرف داروهای خاص
 • خانم های دارای ضعف ایمنی

علائم وجود عفونت بعد از لابیاپلاستی

مهمترین علائم و نشانه های عفونت بعد از لابیا به شرح زیر است:

درد بعد از لابیاپلاستی

بعد از انجام لابیاپلاستی در روزهای اول وجود درد، امری طبیعی به شمار می آید. پزشک برای کاهش احساس درد در این قسمت، مسکن هایی را تجویز می کند، اگر بیمار بعد از مصرف مسکن باز هم احساس درد داشت یا اگر در ناحیه عمل با کمترین ضربه دست یا وارد شدن کمی فشار، درد زیادی ایجاد شود، باید به پزشک مراجعه کند زیرا وجود درد غیر طبیعی از علائم ایجاد عفونت بعد از لابیاپلاستی می باشد. این درد غیر طبیعی به مرور زمان وخیم تر می شود ولی درد طبیعی بعد از جراحی با گذشت زمان بهبود می یابد.


تورم بعد از عمل لابیاپلاستی

وجود ورم بعد از جراحی امری طبیعی است و تا مدتی باید از کمپرس سرد برای کاهش تورم استفاده کنید. وجود ورم تا 48 ساعت بعد از انجام عمل طبیعی می باشد. اگر ورم همراه با درد غیر طبیعی در واژن باشد، از علائم عفونت بعد از لابیاپلاستی بوده و باید به پزشک مراجعه کنید.


وجود ترشحات بدبو و غیر طبیعی از واژن

اگر خونابه و ترشحات خارج شده از منطقه زخم جراحی بدبو باشد و به مرور کم نشده باشد، باید به وجود عفونت بعد از لابیاپلاستی شک کنید و به پزشک مراجعه کنید. مایعات خارج شده بعد از عمل بوی خاصی ندارد و آزاردهنده نیست. وجود ترشحات شفاف از واژن امری طبیعی می باشد ولی اگر این ترشحات رنگی شد و یا میزان آن افزایش یافت، به پزشک مراجعه کنید.


وجود قرمزی و یا خارش در ناحیه عمل

خارش بعد از لابیلاپلاستی و همچنین وجود قرمزی در ناحیه عمل می تواند از دیگر نشانه های عفونت بعد از لابیا محسوب شود. اگرچه قرمزی، التهاب و درد بعد از عمل طبیعی است، اما بعد از مدتی برطرف می شود. در صورتی که این علائم ادامه دار شود، ممکن است محل عمل دچار عفونت شده باشد.

دلایل ایجاد عفونت بعد از لابیاپلاستی

عفونت بعد از لابیا به دلایل مختلفی ایجاد می شود که مهمترین آن ها عبارتند از:

 • اگر قبل از انجام جراحی درگیر عفونت واژن باشید و عفونت را درمان نکنید، دچار عفونت بعد از جراحی می شوید.
 • اگر عمل توسط یک پزشک غیر حرفه ای و بی تجربه انجام شود و ناحیه عمل به خوبی استریل نشده باشد، با ایجاد برش میکروب ها به داخل بدن وارد می شوند و باعث ایجاد عفونت خواهند شد.
 • رعایت نکردن توصیه های پزشک برای مراقبت های بعد از لابیاپلاستی مانند شستشوی ناحیه عمل با مواد تجویز شده و یا ژل های شستشو، می تواند باعث ایجاد عفونت شود. خشک کردن واژن بعد از رفتن به سرویس بهداشتی، به وسیله پارچه نخی تمیز و یا دستمال از ایجاد عفونت جلوگیری می کند. اگر بعد از عمل ضربه یا فشار به ناحیه عمل وارد شود، احتمال بروز عفونت بیشتر می شود.
 • اگر به درستی از بخیه های ناحیه عمل مراقبت نکنید، احتمال باز شدن بخیه ها وجود دارد که این خود عاملی برای ایجاد عفونت می باشد.
 • پزشک پماد آنتی بیوتیک را برای مراقبت های بعد از عمل تجویز می کند، به طور مرتب استفاده نکردن از این نوع آنتی بیوتیک باعث بروز عفونت بعد از لابیاپلاستی می شود.
 • علاوه بر این موارد نشستن در وان و یا استفاده از استخر تا بهبودی کامل بعد از عمل ممنوع است.

راه های جلوگیری از عفونت بعد از لابیاپلاستی

به منظور پیشگیری از عفونت بعد از عمل لابیا رعایت نکات زیر ضروری است:

 • انتخاب یک پزشک خبره و ماهر که قبل از عمل ابزار و وسایل جراحی را به خوبی استریل کند.
 • محل انجام جراحی نیز باید تمیز و استریل باشد.
 • پزشک باید قبل از انجام عمل واژن را معاینه کند و آزمایشات لازم را برای خانم تجویز کند تا در صورت ابتلا به عفونت واژینال آن را قبل از عمل جراحی درمان کند.
 • شستشوی مرتب زخم ها و خشک کردن آنها با کمک دستمال پارچه ای نخی یا سشوار
 • پوشیدن لباس های نخی بعد از عمل
 • درمان یبوست
 • ممنوعیت انجام فعالیت های ورزشی برای مدت زمان حدود 3 هفته تا فشاری به ناحیه عمل وارد نشود.
 • مصرف مایعات به مقدار فراوان
 • دوری از قرار گرفتن در برابر گرمای زیاد سولاریم
 • ممنوعیت رانندگی کردن بعد از عمل
 • گذاشتن یک بالش در زیر باسن برای جلوگیری از ایجاد تورم در دو روز اول بعد از انجام عمل
 • مصرف آنتی بیوتیک به طور منظم و سر وقت چه به صورت خوراکی یا موضعی باشد.
 • استفاده از حمام به صورت سرپا و در زمان کوتاه، نشستن در وان باعث ایجاد رطوبت در ناحیه عمل شده و زمینه را برای ایجاد عفونت فراهم می کند. به هیچ وجه بر روی زمین و یا روی صندلی در حمام ننشینید.
 • بعد از عمل تا یک ماه مصرف سیگار و سایر دخانیات ممنوع است.
 • انجام رابطه جنسی تا دو ماه مطلقا ممنوع است.

روش های درمان عفونت بعد از لابیاپلاستی

 • به محض مشاهده علائم غیر طبیعی در لابیاهای خود به پزشک خود مراجعه کنید.
 • طریقه درمان بستگی به نوع و شدت عفونت ایجاد شده دارد.
 • اگر مقدار عفونت کم باشد، پزشک داروهایی را برای درمان عفونت تجویز می کند.
 • اگر مقدار و شدت عفونت بالا باشد، احتمال دارد پزشک بخیه ها را دوباره بزند.

 کلام آخر

لابیاپلاستی یکی از عمل های زیبایی واژن به شمار می رود که به دلیل حساسیت ناحیه بادی توسط پزشک متخصص انجام شود. از آنجایی که محیط واژن به طور طبیعی مستعد عفونت است، ممکن است در صورت عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل لابیا دچار عفونت شود. از مهمترین نشانه های عفونت بعد از لابیاپلاستی می توان به سوزش، خارش، درد و تورم اشاره کرد. توصیه می شود در صورت مشاهده هر یک از این علائم به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 3.6]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

از دیگر مسائل مهمی که برای افراد مطرح می شود مراقبت های بعد از لابیاپلاستی است که اهمیت آن از اقدامات در طی جراحی کمتر نیست. از این رو پس از انجام...

خارش بعد از لابیاپلاستی

خارش بعد از لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی نیز مانند هر جراحی زیبایی دیگری دارای عوارضی می باشد که برخی از این عوارض موقتی بوده و پس از مدتی برطرف خواهد شد و برخی جدی بوده و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع