مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

علت آی وی اف ناموفق

در سال های اخیر، لقاح آزمایشگاهی (IVF) به یک فناوری کمک باروری پرکاربرد تبدیل شده است که به زوج هایی که با ناباروری دست و پنجه نرم می کنند، امید داشتن بچه را داده است. در حالی که IVF برای بسیاری شادی و موفقیت به ارمغان آورده است، مهم است که اذعان کنیم که همه چرخه های IVF منجر به بارداری موفق نمی شوند. درک دلایل تلاش های ناموفق IVF هم برای بیماران و هم برای متخصصان پزشکی درگیر در درمان های باروری بسیار مهم است. در این مقاله، برخی از عوامل کلیدی که می‌توانند در شکست روش‌های IVF نقش داشته باشند را بررسی می‌کنیم.

مهمترین علت آوی اف (IVF) ناموفق

بیشتر بدانید: علائم اولیه بارداری

مهمترین علت آوی اف (IVF) ناموفق

با اینکه بسیاری از زوج‌ها با روش لقاح آزمایشگاهی یا IVF می‌توانند باردار شوند اما در برخی موارد نیز روش آی وی اف با شکست مواجه می‌شود. هر بار شکست در روش آی وی اف علاوه بر از دست دادن هزینه‌های بسیار، باعث احساس ناامیدی و سرخوردگی در زوجین می‌شود. عوامل متعددی می‌تواند در شکست آی وی اف نقش داشته باشند.

از مهمترین علل ای وی ف ناموفق میتوان به دلایل زیر اشاره کرد:

1. سن مادر

با افزایش سن مادر، تعداد تخمک‌ها و کیفیت آنها کاهش می‌یابد. این واقعیت که با افزایش سن مادر، شانس بچه دار شدن کاهش می‌یابد از گذشته‌ها اثبات شده است. به همین دلیل افزایش سن مادر و کاهش کیفیت و کمیت تخمک‌ها نه تنها در بارداری به روش طبیعی اختلال ایجاد می‌نماید بلکه در بارداری و تولد نوزاد زنده به روش آی وی اف نیز تاثیر گذار است.

بر اساس تحقیقات انجام شده خانم‌ها تا 35 سالگی بیشترین شانس را جهت بارداری به روش آی وی اف دارند. 47 درصد از موارد آی وی اف در این سن به بارداری و 38 درصد به تولد نوزاد زنده منجر می‌شود. اما پس از 35 سالگی میزان باروری و تولد نوزاد زنده کاهش می‌یابد.

بیشتر بدانید: علت ناباروری در زنان

2. کیفیت جنین

در طی فرآیندهای آزمایشگاهی آی وی اف، تخمک و اسپرم با یکدیگر ترکیب می‌شوند و جنین‌های به ظاهر سالم به رحم انتقال پیدا می‌نمایند. اما پس از انتقال به رحم، به دلیل ناهنجاری‌هایی که در محیط آزمایشگاه تشخیص داده نشده است ممکن است جنین‌ها نتوانند لانه گزینی را انجام دهند.

با ارزیابی‌های دقیق جنین تا مرحله‌ی بلاستوسیت (جنین 5 روزه) می‌توان از ایجاد این مشکل پیشگیری نمود.

3. پاسخ تخمدان به داروها

در ابتدای شروع درمان آی وی اف، هر روز یک هورمون باروری به نام هورمون محرک فولیکول (FSH) با هدف افزایش تولید تخمک تزریق می‌شود. این دارو در برخی از خانم‌ها منجر به ایجاد نتیجه‌ی مطلوب نمی‌شود و تخمک‌های مورد نیاز جهت آی وی اف فراهم نمی‌شود. این موضوع در خانم‌های میانسال به دلیل کم بودن ذخایر تخمک بیشتر دیده می‌شود.

با بررسی و تغییرات دارویی می‌توان این وضعیت را اصلاح نمود و تعداد تخمک‌های مورد نیاز آی وی اف را فراهم کرد.

4. مشکلات کاشت جنین

در برخی موارد ممکن است با وجود سالم بودن جنین‌ها، لانه گزینی انجام نشود. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 •  پولیپ رحم
 • بالا رفتن زودهنگام سطح پروژسترون
 • نازک بودن پوشش آندومتر
 • عفونت رحم 

شکست در لانه گزینی مشکلی است که احتیاج به بررسی‌های دقیق دارد. با شناسایی و برطرف کردن عامل شکست لانه گزینی می‌توان به صورت مجدد درمان آی وی اف را انجام داد.

5. سبک زندگی

همان طور که جهت یک بارداری طبیعی باید یک سبک زندگی سالم را پیش از بارداری و در حین بارداری داشته باشید، جهت موقیت در بارداری به روش آی وی اف نیز باید در سبک زندگی خود تغییراتی را ایجاد نمائید. برخی از این تغییرات عبارتند از:

 • ترک مصرف سیگار
 • عدم مصرف الکل
 • داشتن وزن در محدوده‌ی طبیعی
 • رژیم غذایی مغذی
 • انجام تمرینات ورزشی به صورت منظم

بیشتر بخوانید: علت ناباروری در مردان

با اصلاح سبک زندگی و رعایت تمام دستورالعمل‌هایی که پزشک به شما ارائه می‌دهد می‌توانید یک بارداری موفق به روش آی وی اف را تجربه نمائيد.

6. ناهنجاری‌های کروموزومی

برخی از مشکلات کروموزومی در جنین می‌تواند منجر به شکست در آی وی اف شوند. به عنوان مثال:

 • داشتن یک کروموزوم اضافه
 • کم بودن یک کروموزوم
 • اضافه بودن و یا کم بودن یک بخش از کروموزوم

تمام مشکلات نامبرده باعث می‌شود که جنین در همان مراحل اولیه تقسیم سلولی از بین برود و آی وی اف با شکست مواجه شود. مشکلات کروموزومی ممکن است از یکی از والدین به ارث برسد و یا در مراحل اولیه تقسیم سلولی ایجاد شوند.

پیدایش ناهنجاری‌های ژنتیکی در خانم‌های بالای 35 سال بیشتر دیده می‌شود. جهت پیشگیری از ناهنجاری‌های کروموزومی باید تنها جنین‌هایی که از لحاظ کروموزومی و ژنتیکی سالم هستند به رحم منتقل نمود.

7. طرد جنین توسط سلول‌های ایمنی بدن

بر اساس برخی نظریات ایمونولوژی تعدادی از جنین‌هایی که با روش آی وی اف به رحم منتقل می‌شود به دلیل حمله‌ی سلول‌های ایمنی ممکن است نتوانند تا پایان دوره‌ی بارداری در بدن باقی بمانند و سقط جنین رخ بدهد. در صورتی که به صورت مکرر دچار سقط پس از آی وی اف می‌شوید این گزینه باید مورد بررسی قرار بگیرد.

میزان موفقیت روش آی وی اف

بیشتر بدانید: درمان ناباروری در اصفهان

میزان موفقیت روش آی وی اف

اکثر زوج‌ها پس از اولین مرحله‌ی آی وی اف نمی‌توانند بارداری را تجربه نمایند و لازم است چند دوره آی وی اف انجام شود تا بالاخره بارداری با موفقیت منجر به تولد نوزاد زنده شود. نکته‌ای که در تمام مراحل آی وی اف اهمیت دارد این است که به پزشکان و متخصصین مرکز باروری اطمینان نمائید و در تمام مراحل امیدوار باشید. در صورتی که در چند بار دچار شکست در آی وی اف شده‌اید بدانید که شما مقصر نیستید و با بررسی‌های لازم حتماُ می‌توانید بارداری را تجربه نمائید.

نتیجه
در حالی که لقاح آزمایشگاهی (IVF) درمان باروری را متحول کرده است و به زوج های بی شماری کمک کرده تا به رویای پدر و مادری خود برسند، ضروری است که بدانیم موفقیت در هر موردی تضمین شده نیست. عوامل مختلفی از جمله کیفیت تخمک، سلامت اسپرم، رشد جنین، فاکتورهای رحمی، تعادل هورمونی و انتخاب سبک زندگی می توانند بر نتایج روش های IVF تأثیر بگذارند. با درک این عوامل و پرداختن به آنها از طریق رویکردهای درمانی شخصی، بهترین متخصص زنان و نازایی می تواند شانس موفقیت زوج های تحت درمان IVF را بهینه کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

ناباروری ثانویه؛ علائم، علل و درمان

ناباروری ثانویه؛ علائم، علل و درمان

ناباروری ثانویه ناتوانی در باردار شدن یا به پایان رساندن بارداری پس از داشتن یک بارداری موفق قبلی است. ممکن است تعجب آور باشد، اما آیا می دانستید که...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع