دکتر بهناز بنی هاشمی » درمان ناباروری » علت ناباروری در زنان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

علت ناباروری در زنان

معمولاً زوج‌هایی که از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌کنند، در عرض 2 سال با آمیزش جنسی منظم و بدون محافظت باردار می‌شوند. با این حال، اگر بعد از یک سال موفق به بارداری نشدید، ممکن است مجبور شوید با یک متخصص باروری مشورت کنید. حدود 40 درصد موارد ناباروری ناشی از عوامل زنانه، 30 درصد ناشی از عوامل مردانه، 20 درصد ترکیبی از هر دو و در حدود 10 درصد علت ناشناخته است. ناباروری در زنان ممکن است به دلیل نارسایی تخمک گذاری، آسیب لوله ها یا اندومتریوز یا بدون علت ایجاد شود.

علت ناباروری در زنان چیست

بیشتر بخوانید: علت ناباروری در مردان

عوامل اجتماعی ناباروری زنان چیست؟

  • توانایی یک زن برای باردار شدن نیز می تواند تحت تأثیر قرار گیرد:
  • افزایش سن (کاهش کمیت و/یا کیفیت تخمک ها)
  • بیماری ها و عفونت های مقاربتی
  • سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا استفاده مواد مخدر
  • داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی، آرام بخش، مسدود کننده های کانال کلسیم، مواد مخدر و داروهای ضد سرطان
  • قرار گرفتن در معرض تشعشعات، سرب، بخارات سمی و آفت کش ها

ناباروری زنان چقدر در جامعه شایع است؟

شيوع ناباروري اوليه و ثانويه به ترتيب 5/69 درصد و 5/30 درصد است. اگر هرگز باردار نشده اید، ناباروری می تواند اولیه باشد. در زنانی که قبلا باردار شده اند ثانویه نامیده می شود. در بین علل مختلف ناباروری، عوامل زنان (6/88 درصد) بیشترین میزان را دارند. در علل ناباروری زنان، اختلالات قاعدگی، بیماری ها (چاقی، بیماری های تیروئید و دیابت)، اختلال در تخمک گذاری، فاکتور رحم، لوله های فالوپ و فاکتور دهانه رحم بیشتر رخ می دهد.

علل شایع ناباروری زنان چیست؟

شما می توانید به دلیل آندومتریوز، اختلالات تخمک گذاری، ناباروری لوله ها و ناباروری غیر قابل توضیح باردار نشوید. اگر با ناباروری غیرقابل توضیح قصد بارداری دارید، ممکن است مجبور شوید مدت طولانی تری صبر کنید. برای 2 تا 3 سال اول، میزان تجمعی لقاح شما بالاست (27 تا 46 درصد). پس از آن با افزایش سن زن و طول مدت ناباروری کاهش می یابد. بارداری خود به خودی می تواند بدون درمان ناباروری در اصفهان در زوج هایی که نابارور در نظر گرفته می شوند رخ دهد. در حدود 10 تا 20 درصد موارد ناباروری، پزشک دلیلی را پیدا نمی کند. در نتیجه، او آن را ناباروری غیرقابل توضیح می نامد. بقیه به دلیل نارسایی تخمک گذاری (27٪)، آسیب لوله ها (14٪)، اندومتریوز (5٪)، و علل دیگر (5٪) ایجاد می شود.

چگونه اندومتریوز منجر به ناباروری می شود؟

اندومتریوز یک بیماری ویرانگر پیشرونده است. اگر در طول قاعدگی درد شدیدی دارید ممکن است به دلیل آندومتریوز باشد. زمانی اتفاق می افتد که بافت آندومتر پوشش دهنده رحم در خارج از رحم رشد می کند. این بافت نابجا به تخمدان ها، لوله های فالوپ یا سایر اندام های حفره شکمی متصل می شود. در نتیجه این بیماری پیشرونده با هر سیکل قاعدگی بافت را از بین می برد. بافت آندومتر پوشش دهنده رحم در خارج از رحم رشد می کند و به تخمدان ها، لوله های فالوپ یا سایر اندام های حفره شکمی متصل می شود. ممکن است علائمی مانند دوره های قاعدگی دردناک، خونریزی غیرطبیعی قاعدگی یا درد در حین یا بعد از رابطه جنسی داشته باشید. این یک وضعیت طولانی مدت است که در آن بافت آندومتر در مناطقی غیر از حفره رحم رشد می کند.

اندومتریوز می تواند در نتیجه التهاب مزمن به لوله های شما آسیب برساند. متعاقباً، تقریباً 20 تا 30 درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز از ناباروری رنج می برند.

اختلالات تخمک گذاری که منجر به ناباروری زنان می شود چیست؟

اختلالات تخمک گذاری عبارت است از عدم خروج تخمک از تخمدان. این به دلیل عملکرد نادرست تخمدان شما اتفاق می افتد. اینها یکی از دلایل اصلی ناباروری زنان هستند. عدم تخمک گذاری، عدم تخمک گذاری یکی از علل شایع ناباروری زنان است. بیشتر اوقات، زنانی که تخمک گذاری ندارند، قاعدگی هم ندارند. اختلالات تخمک گذاری یکی از دلایل اصلی ناباروری است و اغلب با دارو قابل اصلاح است.

اگر قاعدگی نادر دارید (الیگومنوره) از اختلالات تخمک گذاری رنج می برید. با عدم تخمک گذاری طولانی مدت، ممکن است با PCOS مواجه شوید. این زمانی اتفاق می افتد که فولیکول های ناقص توسعه یافته در تخمدان شما جمع می شوند. اگر از PCOS رنج می برید، ممکن است سیکل های قاعدگی نامنظم یا غایب داشته باشید. در نتیجه، کیست های کوچک متعدد روی تخمدان ها (تخمدان پلی کیستیک) جمع می شوند. مشکلات رشد موهای صورت و ناباروری در زنان PCOS دیده می شود. بسیاری از زنان نیز مقاومت به انسولین را افزایش داده اند.

بیماری های تخمک گذاری ممکن است به دلیل عدم تعادل هورمون لوتئینه کننده (LH) و هورمون محرک فولیکول (FSH) اتفاق بیفتد. اگر آسیبی به هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز شما (جایی که این هورمون ها تولید می شوند) وجود داشته باشد، مشکل تخمک گذاری خواهید داشت. تومورهای هیپوفیز یا وزن بسیار کم یا بیش از حد بدن نیز از علل شایع هستند. از آنجایی که تخمک گذاری نتیجه تعادل پیچیده و تعامل هورمون ها است، هر گونه تغییر در این مکانیسم ها ممکن است بر عملکرد آن تأثیر بگذارد.

سندرم تخمدان IC (PCOS). این وضعیت مربوط به توقف بلوغ فولیکول است که منجر به تشکیل فولیکول های کوچک، تخمک گذاری معیوب و دیسمنوره می شود. علل دیگر شامل اختلال در عملکرد هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز است که منجر به تولید تخمک های نابالغ می شود. گاهی اوقات، جراحی تهاجمی برای کیست های تخمدان مکرر می تواند منجر به اختلالات تخمک گذاری شود. در خارج از تخمدان ممکن است مشکلاتی از جمله کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید داشته باشید که باعث اختلال تخمدان می شود.

عوامل لوله ای ناباروری چیست؟

ناباروری لوله ای ناتوانی در باردار شدن به دلیل انسداد یک یا هر دو لوله فالوپ است. این یک علت شایع ناباروری است. (Hydrosalpinges) اتساع غیر طبیعی یک یا هر دو لوله فالوپ به دلیل تجمع مایع است. این معمولا به دلیل عفونت در لوله ها یا اندام های اطراف اتفاق می افتد. عوامل مسئول بیماری لوله های رحمی می تواند بسیار باشد. اینها ممکن است در اثر آسیب پس از عفونت، انسداد یا حتی پس از جراحی رخ دهند. در این مسابقه، بیماری التهابی لگن عامل اصلی اختلالات آناتومیک و عملکردی لوله ها است. این می تواند عمدتاً با عفونت های کلامیدیا تراکوماتیس و نایسریا گونوره مرتبط باشد. این ارگانیسم ها در نهایت می توانند منجر به ناباروری زنان مرتبط با لوله های رحمی شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

علت ناباروری در مردان

علت ناباروری در مردان

ناباروری همیشه مربوط به مشکلات زنان نیست، ناباروری در مردان نیز وجود دارد، بنابراین برای درمان ناباروری باید از علت ناباروری در مردان نیز آگاه بود....

چگونه آی وی اف موفق داشته باشیم؟

چگونه آی وی اف موفق داشته باشیم؟

اگر پزشک شما را به درمان IVF توصیه کرده است، باید برای آن آماده باشید. اگر میخواهید میزان IVF موفق را به 80 تا 90 درصد افزایش دهید، مطمئناً مواردی...

درمان ناباروری در اصفهان

درمان ناباروری در اصفهان

ناباروری با عدم موفقیت در باردار شدن بعد از گذشت یک سال رابطه جنسی محافظت نشده تعریف می شود. از آن جایی که احتمال ناباروری در خانم ها با بالا رفتن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع