دکتر بهناز بنی هاشمی » درمان ناباروری » علت ناباروری در مردان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

علت ناباروری در مردان

ناباروری همیشه مربوط به مشکلات زنان نیست، ناباروری در مردان نیز وجود دارد، بنابراین برای درمان ناباروری باید از علت ناباروری در مردان نیز آگاه بود. در میان زوج‌هایی که به دنبال درمان پزشکی هستند، 20 درصد قبل از شروع درمان باردار می‌شوند و 50 درصد ظرف دو سال پس از شروع درمان باردار می‌شوند. مطالعات نشان می دهد که اضطراب ممکن است یکی از دلایلی باشد که باعث مشکل برای باروری میشوند.

بررسی ها نشان می دهد که در 32 درصد موارد مشکلات مربوط به شریک مرد و در 32 درصد موارد، علل مربوط به شریک زن است. 17% موارد مربوط به زوج زن و مرد است و در 19% موارد دلایل غیر قابل توضیح است. ناباروری مردان برای تشخیص و درمان بسیار پیچیده است. همچنین تشخیص آن در مراحل اولیه دشوار است. مشکلات باروری مردان عمدتاً ناشی از ناهنجاری در تعداد، حرکت یا شکل اسپرم است. این مشکل را می توان با تجزیه و تحلیل مایع منی ارزیابی کرد، اگرچه دلایل بسیاری از مشکلات اسپرم ناشناخته است.

علت ناباروری در مردان

بیشتر بدانید: درمان ناباروری در اصفهان

علل ناباروری مردان چیست؟

 • برگشت وازکتومی ناموفق
 • مجاری مسدود شده: مشکلات لوله های حامل اسپرم
 • اختلالات خود ایمنی
 • واریکوسل: وضعیتی که می تواند منجر به کاهش تولید و کیفیت اسپرم شود
 • مشکلات نعوظ یا انزال
 • مشکل ژنتیکی یا بیضه های نزول نکرده در دوران کودکی
 • شرایط پزشکی مانند عفونت، دیابت، تروما، نارسایی بیضه یا درمان با شیمی درمانی/پرتودرمانی
 • عدم وجود مجرای دفران

علل ناباروری زنان

 علاوه بر اینکه در اکثر موارد قابل درک است، در ناباروری زنان مشکل شناخته شده است. مشکلات باروری زنان معمولاً عبارتند از:

 • اندومتریوز: وضعیتی که زمانی رخ می دهد که بافت پوششی رحم شروع به رشد در خارج از آن می کند
 • اختلالات تخمک گذاری
 • آسیب به لوله های فالوپ
 • شرایطی که بر رحم تأثیر می گذارد
 • بیماری تخمدان پلی کیستیک
 • سن: مطالعات نشان می دهد که باروری زنان پس از 35 سالگی به شدت کاهش می یابد
 • مشکلات زنان و زایمان مانند حاملگی خارج از رحم یا سقط مکرر
 • مشکلات هورمونی یا شرایط پزشکی مانند دیابت، تیروئید یا پلاپسی
 • اختلالات خود ایمنی
 • عفونت های مکرر تناسلی-ادراری

ناباروری بدون دلیل

19 درصد از زوج ها هیچ دلیل منطقی برای ناباروری خود ندارند، از جمله آنهایی که باروری ثانویه را تجربه می کنند. این زمانی اتفاق می‌افتد که یک زوج تمام آزمایش‌های موجود را پشت سر بگذارند و همه چیز روشن شود. در مورد ناباروری غیرقابل توضیح، تشخیص اینکه چه کاری باید انجام شود دشوار است. گاهی اوقات می تواند به سادگی کمبود تغذیه ای، زمان نادرست آمیزش جنسی، کاهش مخاط دهانه رحم یا یک مشکل سلامتی از قبل وجود داشته باشد. در چنین مواردی، مهم است که تمام تست های اولیه و اضافی را پوشش دهیم.

عادات رایجی که می تواند باعث ناباروری در مردان شود

در اینجا چند عادت رایج وجود دارد که می تواند مستقیماً بر باروری شما تأثیر بگذارد:

سیگار کشیدن: بر کسی پوشیده نیست که کشیدن سیگار برای سلامتی مضر است. منظورم این است که اخطار به معنای واقعی کلمه روی جعبه است. اما اگر بدانید که می تواند به باروری شما نیز آسیب برساند، شوکه خواهید شد. سیگار حاوی میزان بالایی از نیکوتین است که می تواند بر کیفیت اسپرم در مردان تأثیر منفی بگذارد. دود سیگار همچنین حاوی اجزای مضری مانند کادمیوم، سرب و تنباکو است که تراکم اسپرم را کاهش می دهد.

الکل: در حالی که یک لیوان شراب گاه به گاه احتمالاً به شانس شما برای باردار شدن آسیب نمی رساند، نوشیدن زیاد می تواند. نوشیدن منظم می تواند تعداد اسپرم شما را کاهش دهد، سطح تستوسترون شما را کاهش دهد و عملکرد شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. همچنین می تواند منجر به مشکلات بیشتری مانند اختلال نعوظ و بیماری کبد شود.

برای افزودن بیشتر به نگرانی های شما، می تواند اثرات ژنتیکی پایداری بر فرزندان آینده شما داشته باشد. یک مطالعه باز گزارش داد که پنج نوشیدنی در هفته کیفیت اسپرم را کاهش می دهد که تنها با گذشت زمان بدتر می شود.

چاقی: چاقی باعث ایجاد لیست طولانی از مشکلات سلامتی در مردان و زنان می شود. اما تعجب خواهید کرد اگر بدانید که به طور کلی می تواند بر ظرفیت تولید مثل در مردان تأثیر بگذارد. چاق‌های مرضی سه برابر بیشتر از مردان تناسب اندام دارای کیفیت و تعداد اسپرم پایین‌تری هستند.

طبق یک مطالعه باز، مردان دارای اضافه وزن بیشتر در معرض آسیب اسپرم و ناباروری هستند. آنها همچنین از سطوح پایین تستوسترون و سایر مشکلات سلامتی رنج می برند که باعث کاهش میل جنسی و شانس کمتری برای باردار شدن می شود.

مواد مخدر: داروهای تفریحی به بیش از یک راه به باروری مردان آسیب می زند. مردان با سابقه طولانی سوء مصرف مواد دارای آسیب های جبران ناپذیری در محور HPG، سیستم تولید مثل و عملکرد اسپرم هستند. شانس شما برای بچه دار شدن را کاهش نمی دهد، بلکه می تواند باعث اختلال نعوظ شود.

در مردان جوان تر، سیگار کشیدن منظم ماری جوانا باعث کاهش تعداد و غلظت اسپرم می شود، که زمانی اتفاق می افتد که مردان به میانسالی می رسند. طبق تحقیقات، کیفیت اسپرم را تا 52 درصد و تعداد اسپرم را تا 55 درصد کاهش می دهد.

وان آب گرم: اسپرم ها در خارج از بدن شما ذخیره می شوند زیرا به دمای خنک نیاز دارند و گرمای بدن ما می تواند برای آنها مضر باشد. بنابراین وقتی وارد جکوزی یا سونا می شوید، عمداً شانس ناباروری خود را افزایش می دهید. چیزی که نگران کننده تر است این است که این اثرات فقط در 50 درصد از مردان قابل برگشت هستند.

درمان IVF ، مردانی که به طور مکرر اندام های تولید مثل خود را در معرض دمای بالا قرار می دهند، بیشتر در معرض خطر تحرک کمتر اسپرم و ناباروری مردان هستند.

فشار: استرس شایع ترین علت مشکلات سلامتی امروزی از جمله ناباروری است. سطح تستوسترون را کاهش می دهد، میزان تولید استروژن را در مردان افزایش می دهد و همچنین منجر به کاهش میل جنسی می شود. استرس زا بودن همچنین هورمون کورتیزول را افزایش می دهد که می تواند بر تعداد اسپرم شما تأثیر منفی بگذارد و شانس ناباروری شما را افزایش دهد.

هنوز برای بهبود سلامت اسپرم دیر نیست، بنابراین اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، دوری از این عادات می تواند تفاوت قابل توجهی ایجاد کند. اگر می خواهید یک مشاوره تخصصی برای مشاهده بهبود کیفیت اسپرم داشته باشید.

چه زمانی زوج ها باید به دنبال کمک باشند؟

یک زوج نرمال بارور در دهه 20 زندگی خود به طور متوسط 25 درصد شانس باردار شدن در هر ماه را دارند. اگر بیش از یک سال رابطه جنسی محافظت نشده منظم داشته اید و به بارداری نرسیده اید، بهتر است به دنبال کمک باشید. در غیر این صورت، یک استراتژی خوب این است که برای داشتن رابطه جنسی در روزهایی که زن در حال تخمک گذاری است برنامه ریزی کنید. پنجره باروری شش روزی است که در روز تخمک گذاری به پایان می رسد. بارداری به احتمال زیاد با مقاربت در 3 روز قبل از تخمک گذاری اتفاق می افتد. (تخمک گذاری حدود 14 روز قبل از شروع دوره قاعدگی اتفاق می افتد)

با این حال، توصیه می شود در صورت تجربه هر یک از عوامل زیر، زود به دنبال کمک باشید

 • زنان با قاعدگی نامنظم (نشانه ای که ممکن است تخمک گذاری رخ ندهد.
 • زنان بالای 35 سال (سن زن یکی از مهمترین عوامل پیش بینی کننده بارداری است)
 • زنانی که جراحی لگن یا عفونت لگن داشته اند که ممکن است لوله های فالوپ آسیب دیده باشد.
 • زنان مبتلا به آسیب شناسی باروری شناخته شده مانند آندومتریوز، فیبروم، PCOS، اختلالات تیروئید و شرایط ژنتیکی
 • سقط های مکرر
 • مردانی که جراحی ناحیه تناسلی، عفونت یا ترومای قابل توجهی داشته اند.

کلام آخر

در صورت وجود مشکلات اسپرم مانند مورفولوژی ضعیف اسپرم (شکل غیر طبیعی)؛ تحرک ضعیف (آهسته حرکت)؛ تعداد کم اسپرم؛ وجود آنتی بادی های ضد اسپرم؛ مشکلات انزال یا آزواسپرمی (عدم وجود اسپرم)؛ وازکتومی است. توانایی یک زن برای بچه دار شدن با افزایش سن کاهش می یابد. هر چه جوان تر باشید شانس موفقیت شما بیشتر است. از این رو توصیه می شود در اولین فرصت به دنبال کمک پزشکی باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

علت آی وی اف ناموفق

علت آی وی اف ناموفق

در سال های اخیر، لقاح آزمایشگاهی (IVF) به یک فناوری کمک باروری پرکاربرد تبدیل شده است که به زوج هایی که با ناباروری دست و پنجه نرم می کنند، امید...

علت ناباروری در زنان

علت ناباروری در زنان

معمولاً زوج‌هایی که از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌کنند، در عرض 2 سال با آمیزش جنسی منظم و بدون محافظت باردار می‌شوند. با این حال، اگر...

چگونه آی وی اف موفق داشته باشیم؟

چگونه آی وی اف موفق داشته باشیم؟

اگر پزشک شما را به درمان IVF توصیه کرده است، باید برای آن آماده باشید. اگر میخواهید میزان IVF موفق را به 80 تا 90 درصد افزایش دهید، مطمئناً مواردی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع