دکتر بهناز بنی هاشمی » درمان ناباروری » چگونه آی وی اف موفق داشته باشیم؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

چگونه آی وی اف موفق داشته باشیم؟

اگر پزشک شما را به درمان IVF توصیه کرده است، باید برای آن آماده باشید. اگر میخواهید میزان IVF موفق را به 80 تا 90 درصد افزایش دهید، مطمئناً مواردی برای شما وجود دارد که می توانید در طول درمان IVF از آنها اجتناب کنید تا امکان باردار شدن را در اولین تلاش افزایش دهید. در این مقاله، همه چیزهایی را که به شما در چرخهIVF  موفق کمک می کند، در ادامه شرح خواهیم داد.

چگونه IVF موفق داشته باشیم

عوامل موثر بر میزان IVF موفق

متخصص باروری IVF شما در اصفهان به شما در مورد گزینه های درمانی خاص شما توصیه می کند و همچنین شانس موفقیت شما را با در نظر گرفتن نوع ناباروری، سن و درمان شما توضیح می دهد. نرخ‌های موفقیت عمومی به دلیل فردیت موقعیت هر بیمار می‌تواند گمراه‌ کننده باشد. موانع زیادی در طول درمان وجود دارد که باید با موفقیت از آنها عبور کرد تا به IVF موفق  که برای آن تلاش می کنیم ، برسیم. میزان IVF موفق می تواند تحت تأثیر عوامل زیادی قرار گیرد، از جمله:

  • عوامل ژنتیکی
  • سابقه باروری
  • سن شریک زن
  • شرایطی که منجر به ناباروری می شود
  • کیفیت تخم‌ها و تعداد تخم‌های بازیابی شده
  • کیفیت اسپرم (شامل تحرک و توانایی نفوذ به تخمک)
  • کنترل کیفیت در آزمایشگاه ها؛ و
  • مهارت و شایستگی تیم درمان

بیشتر بخوانید : درمان ناباروری با IUI در اصفهان

اهمیت فاکتور سن در تعیین میزان IVF موفق

سن خانم ها مهم ترین عامل در موفقیت چرخه درمان است. سن زنان و استفاده از تخمک های خود از عناصر موفقیت آمیز IVF است که باید در نظر گرفته شود. در حالی که تعداد بیشتری از خانم‌های جوان شانس بیشتری برای انجام IVF دارند، عواملی که شانس موفقیت IVF را کاهش می‌دهند. در چرخه درمان IVF تحریک شده، از تزریق FSH (هورمون محرک فولیکول) برای تحریک رشد فولیکولی و رشد تخمک استفاده می شود. با افزایش سن زنان، میانگین تعداد فولیکول ها (تخمک) تولید شده کاهش می یابد و اگر تعداد فولیکول ها مناسب نباشد، ممکن است درمان لغو شود.

میزان بارداری برای زنانی که از سن 35 سالگی خود عبور کرده اند و در رده 35-40 قرار دارند، میزان موفقیت IVF از حدود 35 سالگی به طور قابل توجهی کاهش می یابد. در واقع، نرخ موفقیت IVF تولد زنده برای زنان زیر 35 سال که چرخه IVF را شروع می کنند، 40 تا 50 درصد است. زنان بالای 40 سال شانس بسیار کمتری برای نتیجه موفقیت آمیز IVF دارند. برای این زنان، IVF با درمان تخمک اهدایی توصیه می شود، زیرا در این سن، زنان کیفیت سالمی از تخمک برای بارور شدن با اسپرم ندارند.

نکات سبک زندگی برای چرخه  IVF موفق

در طول IVF، زوج می خواهند بهترین شانس را برای باردار شدن درست در اولین تلاش بدهند. برای تحقق این امر، مهم است که سبک زندگی خود را بررسی کنید. شما می توانید از طریق رژیم غذایی مناسب، ورزش، زندگی جنسی و موارد دیگر، شانس را شکست دهید. برای مشاوره مناسب می توانید تحت درمان  بهترین دکتر IVF قرار بگیرید. با این حال، برای موفقیت در IVF برای اولین بار، باید تغییراتی در سبک زندگی شما ایجاد شود.

رژیم ایده آل برای  IVF موفق

برخی از متخصصان به بیماران خود پیشنهاد نمی کنند که تغییرات اساسی در رژیم غذایی خود ایجاد کنند. با این حال، باید اطمینان حاصل کنید که هنگام انتخاب IVF، باید یک رژیم غذایی متعادل حاوی مواد معدنی، مواد مغذی و ویتامین های مختلف داشته باشید. شما باید میوه ها، سبزیجات، حبوبات، غلات کامل، ماهی و مقدار کمی گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود بگنجانید. محققان دریافته اند که گنجاندن همه این موارد در رژیم غذایی شانس باردار شدن شما را در اولین اقدام 65 تا 68 درصد افزایش می دهد. همچنین می توانید برای تعیین کمبود هر ماده مغذی در بدن خود مانند B12، فولات یا فریتین، آزمایش خون انجام دهید. انجام آزمایشات به شما کمک می کند تا مواد مغذی کمبود بدن خود را بشناسید و می توانید برای رفع آنها از مکمل ها استفاده کنید.

قهوه در طول درمان IVF موفق

نوشیدن بیش از 5 بار قهوه در روز می تواند شانس بارداری را تا 50 درصد کاهش دهد. با این حال، مطالعه بیشتر در مورد این واقعیت ضروری است; با این حال، متخصصان توصیه می کنند که در طول درمان IVF فقط به 1-2 فنجان قهوه بچسبانید.

خودداری از مصرف الکل در طول درمان IVF موفق

مصرف الکل را در طول درمان IVF متوقف کنید، زیرا این کار شانس شما را برای لانه گزینی افزایش می دهد. با این حال، می توانید هر چند وقت یک بار یک لیوان شراب یا آبجو میل کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید در طول ازدواج و در حین انجام درمان IVF یک لیوان شامپاین بخورید، بر سلامت شما تأثیری نخواهد گذاشت. با این حال، همیشه توصیه می شود که از توصیه های پزشکان پیروی کنید. همچنین توصیه می شود پس از انتقال جنین به طور کامل از الکل خودداری کنید زیرا در دوران بارداری مصرف الکل ممکن است منجر به سندرم الکل جنین شود.

تغذیه پس از انتقال جنین

پس از انتقال جنین، باید رژیم غذایی مغذی داشته باشید و سعی کنید رژیم غذایی خود را محدود به مواد غذایی محدود نکنید. این به بدن شما اجازه می دهد تا تغذیه مورد نظر را دریافت کند و شانس بارداری شما را در همان ابتدا افزایش دهد. همچنین توصیه می شود از غذاهای از پیش بسته بندی شده خودداری کنید زیرا ممکن است با فرآیند و عملکرد طبیعی بدن شما تفسیر شود.

در طول درمان IVF موفق ورزش کنید

معمولاً توصیه می شود در طول درمان IVF برای جلوگیری از استرس بیش از حد به بدن استراحت دهید. با این حال، به این معنی نیست که تمام تمرینات را متوقف کنید. روش پیشنهادی این است که اگر بدنی سالم دارید، به دنبال کارهای روزمره خود باشید. همچنین، کارشناسان IVF دویدن بیش از 20 کیلومتر در هفته را توصیه نمی کنند. بنابراین، اگر یک دونده معمولی هستید، سعی کنید دویدن سبک، دوچرخه سواری و پیاده روی انجام دهید.

رابطه جنسی در طول درمان IVF موفق

توصیه می شود که شریک مرد خود را حداقل قبل از 3-4 روز از جمع آوری اسپرم، در حین انجام درمان IVF از انزال محدود کند. این بدان معناست که شما هرگز نباید درگیر رابطه جنسی باشید. با این حال، زوج ها می توانند پس از 24 ساعت از انتقال جنین، رابطه جنسی را انجام دهند. طبق مطالعات اخیر بین گروه هایی که پس از انتقال جنین رابطه جنسی انجام دادند و آنهایی که این کار را انجام ندادند، اگر میزان موفقیت در نظر گرفته شود، تفاوتی پیدا نشد. اما بله، اگر احساس نفخ یا ناراحتی می کنید، می توانید مقاربت را محدود کنید. اگر از رابطه جنسی راحت هستید، می توانید بعد از انتقال جنین به سراغ آن بروید.

مکمل های  IVF موفق

مکمل های مختلفی برای حمایت از بارداری شما وجود دارد. می توانید 30 روز قبل از چرخه IVF خود از مکمل های ویتامین قبل از تولد استفاده کنید. این باعث افزایش سطح اسید فولیک می شود که برای رشد ستون فقرات و سیستم عصبی کودک ضروری است. حتی اگر سطح ویتامین D پایینی دارید، مصرف مکمل های آن عاقلانه است. با این حال، قبل از افزودن هر مکملی، باید با یک متخصص IVF در مشورت کنید، آنها می توانند بهترین مکمل ها را با توجه به وضعیت سلامتی شما به شما توصیه کنند.

خواب و استراحت کافی برای IVF موفق

بیمار در طول درمان IVF باید 7-8 ساعت بخوابد. خواب یک فرآیند حیاتی است. در این ساعات، بدن ما بیش از هر فرآیند دیگری بر روی درمان تمرکز می کند. پزشک ممکن است به شما در مورد برخی مکمل های خواب بر اساس الگوی خوابتان توصیه کند.

کلام آخر

IVF  می تواند برای بسیاری از زوج ها یک موقعیت استرس زا باشد. با این حال، با برنامه غذایی و سبک زندگی مناسب، می توانید به راحتی با این وضعیت کنار بیایید و در اولین بار به IVF  موفق برسید. استرس را کاهش دهید، به اندازه کافی بخوابید و مکمل های مناسب مصرف کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 29 میانگین: 3.6]
برچسب ها:

مقالات مرتبط

ناباروری ثانویه؛ علائم، علل و درمان

ناباروری ثانویه؛ علائم، علل و درمان

ناباروری ثانویه ناتوانی در باردار شدن یا به پایان رساندن بارداری پس از داشتن یک بارداری موفق قبلی است. ممکن است تعجب آور باشد، اما آیا می دانستید که...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع